Signalkuppe   4.556 m

Signalkuppe je známá bezvýznamná hora. Tvarově i polohou nestojí celkem za řeč, ale - na jejím vrcholku stojí nejvýše položená stavba v Evropě, chata Margherita. Původně měla sloužit jen jako laboratoř pro výzkum vlivu nadmořské výšky na lidský organismus, což přetrvalo dodnes. Ale turisté jsou jako virus, takže už je tu i noclehárna.

První verze chaty byla dokončena v r. 1893 a jednalo se tehdy spíše o malý domek. Náklady byly i tak nemalé. Vrtulníky ještě nelétaly, domek byl částečně sestaven v údolí a pak přepraven na hřbetech mezků a lidí nahoru. Jednalo se údajně o 12 tun materiálu. Finance se daly do kupy hlavně díky italské královně Margheritě Savojské, jejíž jméno chata od té doby nese. Sama panovnice se zúčastnila otevření, strávila zde noc a prý dokonce nahoru vyšla sama, což je u druhdy zhýralé aristokracie k nevíře. Od té doby zde přespalo vícero papalášů - papež Pius XI, J. F. Kennedy, italský prezident atd. Kapacita samozřejmě přestala stačit, takže v r. 1980 prošla chata kompletní rekonstrukcí do dnešní podoby. Nyní má kapacitu 70 lůžek a v sezónu bývá dost narvaná. Je konstruována na principu Faradayovy klece kvůli bleskům, pro které tvoří mimořádně atraktivní terč. Na rozdíl od Tater sem nechodí nosiči, ale zásobování probíhá vrtulníky. Zdrojem vody je ledovec. Za svou existenci si chata vysloužila i přezdívky, např. 'nejvyšší telefonní budka v Evropě' či 'krabice na bolení hlavy'. Ale nepřespěte na čtyřtisícovce!

Poprvé na tehdy ještě bezejmenný vrchol vystoupil v r. 1842 opat Giovanni Gnifetti spolu s dalšími duchovními a průvodci. Skromně navrhl pojmenovat vrchol po sobě. A pokud ne, tak Punta del Segnale. Ujaly se obě varianty, pro Italy je to dodnes Punta Gnifetti.


Země: Švýcarsko Skupina: Walliské Alpy Masiv: Monte Rosa
Prominence: 102 m Key col: Colle Gnifetti (4452 m) Parent: Zumsteinspitze
Isolation: 0,7 km Parent: Zumsteinspitze
Prvovýstupy:
9.8.1842 -  Giovanni Gnifetti, J. Farinetti, C. Ferraris, C. Grober, J. Giordiano, G. Giordiano s průvodci.
GPS: 45°55'38''N   7°52'37''E
1. Dufourspitze a 3 děcka z JZ2. Impozantní východní stěna3. Signalkuppe ze západu4. Signalkuppe z Zumsteinspitze (S)5. Východní stěna6. Krabice na bolení hlavy
Spřízněné štíty