Zumsteinspitze   4.563 m

Zumsteinspitze může za samostatný vrchol považovat jenom velký optimista nebo skalní Alpák. A to i přes Prominenci těsně přesahující 100 m. Hned vedle totiž leží nejvyšší hora masivu Monte Rosa - Dufourspitze. Pokud je Nordend severním bratříčkem nejvyššího, pak Čumštajn je takový Südend. Západní stranu tvoří rozsáhlé a poměrně povlovné ledovce. Ostrý kontrast vytváří východní stěna, která je s výškou 2400 m nejvyšší v Alpách.

Mezi Zumstein a Dufourspitze leží hodně exponované sedlo. Jako první jej přešel v r. 1889 papež Pius XI (!!) spolu s několika dalšími duchovními a dvěma horskými vůdci. Talijánové sedlu od té doby říkají Colle del Papa (Papežské sedlo), ale na mapách najdeme německy strohý Grenzsattel. Možná v upomínku této výjimečné duchovní události je na vrcholu umístěna bronzová Madona na šestinožce (foto 7).

Prvovýstup se zdařil už v r. 1820 (o rok později zemřel Napoleon na Sv. Heleně) bratrům Vincentům s několika kumpány. Mysleli si, že dorazili na nejvyšší bod masivu, ale zklamaně zjistili, že vedle je ještě něco vyššího. A na to už neměli. Nicméně se dohodli, že svůj vrchol nazvou Vrcholem krásného spolku (Cima de la belle Alliance). Jenže mezi kumpány byl i jistý Zumstein a ten jako pravý kámoš později prosadil pojmenování po sobě. Co by se taky dalo čekat od lesního inspektora.


Země: Švýcarsko Skupina: Walliské Alpy Masiv: Monte Rosa
Prominence: 110 m Key col: Grenzsattel (4453 m) Parent: Nordend
Isolation: 0,5 km Parent: Dufourspitze
Prvovýstupy:
1.8.1820 -  Joseph Niklaus Vincent, Johann Niklaus Vincent, Joseph Zumstein, Molinatti, Castel.
GPS: 45°55'56''N   7°52'17''E
1. Dufourspitze a 3 děcka z JZ2. Impozantní východní stěna3. Sedlo Grenzsattel a Zumsteinspitze od Dufourspitze4. Zumsteinspitze od Signalkuppe5. Východní stěna Zumsteinspitze6. Dufourspitze a Zumsteinspitze7. Madona na vrcholu, vzadu Signalkuppe
Spřízněné štíty