Dufourspitze   4.634 m

Dufourspitze [Dufúr] je druhá nejvyšší hora Alp a tudíž i Evropy (nepočítáme-li do Evropy Kavkaz a podobné vylomeniny). Leží na tektonické desce Monte Rosa, která dala i jméno samostatnému masivu, jemuž Dufourspitze vévodí. Na několika kilometrech tohoto masivu se oficiálně nachází 9 čtyřtisícovek, které jsou dosažitelné během 2 dnů a to i pro horolezce-hobíky. Takže i když si na hřebeni postavíte sněhuláka, je naděje, že ho prohlásí za samostatný vrchol.

Hora je pojmenovaná nikoliv po horolezci, ale po kartografovi. Gillaume Henri Dufour vytvořil do r. 1864 soubor kvalitních map Švýcarska v měřítku 1 : 100 000. A to s takovou přesností a pečlivostí, že i dnes podle nich můžeme vyhodnocovat úbytek ledovců.

Doufourzpiče je vrcholově chaotická hora. Ačkoliv leží na švýcarsko-italské hranici, její nejvyšší bod je čistě ve Švýcarsku. O kousek dál má ještě východní vrchol (Ostgipfel, od r. 2014 Dunantspitze) o dva metry nižší. A ještě o kousek dál Grenzgipfel (4618m), který už je skutečně hraničním. Ačkoliv Grenzgipfel dělí od hlavního vrcholu sotva 150 m vzdušnou čarou, mezi jejich prvovýstupy uplynulo 7 let. Tento krátký úsek byl totiž dlouho považován za neschůdný.

Mezi celebritami na Dufourspitze najdeme i papeže (!!) Pia XI (1889) či tehdy 20-letého Winstona Churchilla (1894). Ten prý chtěl původně na Matterhorn, ale průvodci se mu zdáli tak drazí, že změnil plány. A to ještě neviděl dnešní sazby.

Na východ spadá z vrcholu gigantická, 2400m vysoká stěna. Vyšší už v Alpách nenajdete. Západní stranu tvoří pro změnu dlouhé ledovcové plató, díky kterému není výstup příliš obtížný. A také bývá cílem skialpinistů a lyžařů.

I přes svou výšku je Dufourspitze tvarově nevýrazná a na panoramatech s ní bývá občas rozlišovací problém. Je to v podstatě hrbol trochu vystupující z okolního masivu. Věhlasu Matterhornu či Weisshornu tak nikdy nedosáhne. Spíš by se masiv Monte Rosa dal označit za tlustou vychovatelku s 8 dětmi.


Země: Švýcarsko, Itálie Skupina: Walliské Alpy Masiv: Monte Rosa
Prominence: 2.165 m Key col: Great Saint Bernard Pass (2469 m) Parent: Mont Blanc
Isolation: 78,3 km Parent: Mont Blanc de Courmayeur
Prvovýstupy:
1.8.1855 -  James Smyth, Christopher Smyth, John Birkbeck, Charles Hudson, Edward Stephenson, vůdci Matthias a Johann zum Taugwald, Ulrich Lauener. Západní hřeben, těžší a dnes méně využívaná varianta Normálky.
12.8.1848 -  Johann Madutz, Matthias Zumtaugwald. Grenzgipfel přes Silbersattel.
1.9.1854 -  Ulrich Lauener, Christopher Smyth, Edmund Smyth, James Smyth. Ostgipfel přes Silbersattel.
22.7.1872 -  Richard Pendlebury, William Taylor, Charles Taylor, Ferdinand Imseng, Gabriel Spechtenhauser, Giovanni Oberto. Východní stěna.
GPS: 45°56'13''N   7°52'0''E




1. Ledovcové plató na západní straně Dufourspitze



2. Dufourspitze a 3 děcka z JZ



3. Impozantní východní stěna



4. Vrcholová Spitze ze západu



5. Vrchol Dufourspitze ze SZ



6. Dufourspitze od Zumsteinspitze z jihu



7. Pohled ze severu od Nordendu




Spřízněné štíty