Schwarzhorn   4.321 m

Schwarzhorn je jedním z výstupků jižně od Dufourspitze, nejvyššího vrcholu masivu Monte Rosa. Za samostatný vrchol by být považován neměl, z okolního terénu vystupuje jen pramálo. Turistickým nebo horolezeckým cílem nebývá téměř nikdy, slouží spíše jako příjemné zpestření monotónního přechodu Monte Rosy. Přeborníkem v nevýraznosti ovšem není, třeba jeho severní soused Ludwigshöhe je na tom ještě daleko hůře.

Schwarzhorn má 2 vrcholy. Na východním, o fous vyšším, stojí Madona, pod kterou je jako Ježíšek umístěna schránka s vrcholovou knihou. Závěrečný úsek výstupu tvoří sněhový jazyk se sklonem 50°.

Název je odvozený bezpochyby od tmavé barvy horniny. Není nijak originální, Schwarzhornů je v Alpách jako much, minimálně 8. Tento je nejvyšší a leží už kompletně na italském území, byť jen o pár stovek metrů. Jeho italský název Corno Nero se také používá častěji. My ale zůstaneme u dvojjazyčných vrcholů věrní německé verzi. Monte Cervino také nezná nikdo, kdežto Matterhorn celý svět.

Schwarzhorn je jednou z posledních vylezených alpských čtyřtisícovek. Prvovýstup se datuje až do roku 1873, tedy 8 let po Matterhornu. To je ovšem způsobeno tím, že byl každému ukradený. Oficiální prvovýstupci navíc nemuseli být první, je pravděpodobné, že na vrcholu už dříve stanuli kolemjdoucí horolezci.


Země: Itálie Skupina: Walliské Alpy Masiv: Monte Rosa
Prominence: 42 m Key col: 4280 m Parent: Ludwigshöhe
Isolation: 0,2 km Parent: Ludwigshöhe
Prvovýstupy:
18.8.1873 -  Marco Maglionini, Albert de Rothschild, vůdci Peter Knubel, Nikolaus Knubel, Eduard Cupelin + 3 nosiči
GPS: 45°54'54''N   7°51'45''E
1. Schwarzhorn od Ludwigshöhe (S)2. Drobotina u Dufourspitze z Lyskammu3. Pohled z východu4. Schwarzhorn z Piramide Vincent (J)5. Výstupový jazyk6. Madonna mia na vrcholu, v pozadí turisté na Ludwigshöhe
Spřízněné štíty