Obergabelhorn   4.063 m

Gáblík stojí trochu ve stínu svých slavnějších sousedů Matterhornu, Weisshornu či Dent Blanche. Neprávem, vizuálně i turisticky jde o alpskou extratřídu. Je složený z kvalitní pevné žuly, jako celá tektonická deska Dent Blanche, na níž leží i všechny výše zmíněné vrcholy. Ne Obergabelhorn vedou 4 hřebeny, které při pohledu shora tvoří téměř dokonalý kříž. Třešničkou na dortu a bílou perlou je severní stěna (foto 6), pokrytá souvislou vrstvou firnu a sněhu. Tuto stěnu se podařilo prostoupit až v r. 1930. Je vysoká 500 výškových metrů se stálým sklonem 55°. Patří mezi klasické alpské prostěradlovky, podobné najdeme např. na Lenzspitze, Gran Paradisu či Hohberghornu.

Jižní tvář hory už je skalnatá. Z horolezeckého pohledu nabízí Obergabelhorn skutečně pestrou paletu výstupů. Žádný z hřebenů není lehký a přitom každý stojí za hřích. A to i málo lezený jihovýchodní. Nejhezčí je ale JZ - Arbengrat. Pravá část severní stěny, SZ hřeben, zase připomíná proslulý Závoj nevěsty - Biancograt na Berninu.

Zajímavé je, že dnešní Normálkový hřeben přišel na řadu až jako poslední, když už všechny ostatní byly prostoupené. A taky dodnes jako jediný nemá jméno, je to prostě SV (nebo SVS) hřeben. I když, 'Normálka' je tady namístě v uvozovkách. Nejtěžší místo, Klucker Turm, je od roku 1918 zajištěno fixními lany. Jinak by to žádná Normálka nebyla.

Gabel v němčině znamená vidlice nebo vidlička. Jak k tomuto názvu Teutonci došli není známo, hora z žádného pohledu obří vidlici nepřipomíná.


Země: Švýcarsko Skupina: Walliské Alpy Masiv: Weisshorn
Prominence: 536 m Key col: Triftjoch (3527 m) Parent: Zinalrothorn
Isolation: 3,4 km Parent: Zinalrothorn
Prvovýstupy:
6.7.1865 -  A. W. Moore, Horace Walker, Jakob Anderegg. Východní stěna.
7.7.1865 -  Lord Francis Douglas, Peter Taugwalder, Joseph Vianin. SZ hřeben, Coeurgrat.
1874 -  H. S. Hoare, E. Hulton, vůdci J. von Bergen, P. Rubi, J. Moser. JZ hřeben, Arbengrat.
1877 -  J. Walker Hartley, W. E. Davidson, P. Rubi and J. Juan. JV hřeben, Gabelhorngrat.
1.8.1890 -  Christian Klucker, L. Norman-Neruda. SV hřeben, dnes Normálka.
1892 -  Percy Farrer, vůdce Daniel Maquignaz. Jižní stěna.
30.7.1930 -  H. Kiener, R. Schwarzgruber. Severní stěna.
GPS: 46°2'19''N   7°40'5''E
1. Obergabelhorn ze SZ, hřebeny: SV, Coeurgrat, Arbengrat2. Pohled od chaty Rothornhütte (V)3. Jižní stěna4. Pohled ze severu od chaty Mountet5. Východní stěna, hřebeny Gabelhorngrat a SV6. Severní stěna - prostěradlo7. Alpští krasavci
Spřízněné štíty