Nefcerka - hrebeň Hrubé (III)
Mapa
Hrebeň Hrubé (v liptovském nářečí též Hrubô nebo prostě Nefcerka) odděluje Hlinskou a Nefcerskou dolinu. Je dlouhý asi 2 km, spodním koncem spadá do Kôprovej doliny a nahoře končí na Hrubém vrchu. Mívá jen pár přelezů ročně díky své odlehlosti, délce a obtížnosti.

Hrubé je nejchaotičtějším a popisně nejnáročnějším tatranským hřebenem. Připomíná pilu, kde větší zuby jsou pojmenované a menší ne. Kromě toho názvy mají i sedla, štrbiny a lávky. Výrobci map proto rezignovali a i na těch nejpodrobnějších zpravidla uvádějí jen 2-3 nejvýraznější věže. Ve skutečnosti je na hřebeni 17 pojmenovaných vrcholů:

Zadná Terianska veža   2375 m
Zadná Nefcerská veža   2358 m
Prostredná Nefcerská veža   2360 m
Predná Nefcerská veža   2345 m
Zadná Valova veža   2340 m
Prostredná Valova veža   2345 m
Predná Valova veža   2350 m
Predná Terianska veža   2235 m
Zadná Bednárova veža   2354 m
Prostredná Bednárova veža   2340 m
Predná Bednárova veža   2340 m
Prostredná Garajova veža   2310 m
Predná Garajova veža   2270 m
Hrubá kopa   2238 m

Kromě uvedených zde najdeme i spoustu dalších věžiček, jehel a dalších skalních útvarů. Hřeben se dá logicky rozdělit na horní 'Terianskou' a dolní 'Garajovu' polovinu, které odděluje výrazné Nižné Terianske sedlo. Horní Hrubé je skalnatější a obtížnější, ale i na dolním najdeme vícero náročných úseků. Pokud nepočítáme krajní milníky (Hrubý vrch a kopu), je zde 5 trojic stejně pojmenovaných věží - Terianské, Nefcerské, Valovy, Badnárovy a Garajovy. Všechny jsou Zadné, Prostredné a Predné. A aby v tom nebyl zbytečný pořádek, hned na začátku najdeme Zadnú Teriansku, pak následují všechny Nefcerské a Valovy a až poté zbylé Terianska a Predná Terianska veža.

Obtížnost hřebenovky se uvádí jako II-III, což by v nejjednodušší variantě i sedělo. Bandasky tady skutečně nenatečou. Ale ideální trajektorii znají jen zkušení, prvnělezoucí musí počítat s tápáním a občasným zablouděním do vyšší obtížnosti.

Hřeben se leze v obou směrech, zde popisovaná varianta je Hrubý vrch -> Hrubá kopa, tedy v sestupu. Těžko hodnotit, který směr je jednodušší, ale zřejmě právě ten sestupový. Arno Puškáš ve své gigantické tatranské monografii postup poměrně detailně popsal. Text zabírá 3,5 strany, ale ani jeho přečtení žádnou výhru neskýtá. Já osobně jsem byl ztracený už u Hrubého vrchu. A dál platí jen Urob si sám. Na Hrubém není třeba být špičkovým lezcem, spíše se počítá schopnost číst terén a odhadnout 'tady to nepůjde, tady by to šlo'.

Kamenem úrazu na hřebenovkách nebývají výlezy, ale slezy. Nahoru to nakonec většinou nějak jde, ale hluboké kroky pod sebe, kdy není pořádně vidět na stupy a trasa je obtížně čitelná, bývají náročné a někdy nebezpečné. Zvláště když skála na Hrubém je často lámavá a zvětralá. Občas pomůže slanění. Napočítal jsem tři - z Hrubého vrchu, někde u Prednej Nefcerskej veže a z Prednej Terianskej veže. Lano se tudíž hodí, zejména komín z Hrubého vrchu bych slézal nerad. Měl jsem 40 m a vyšlo akorát, možná by stačilo i 30 m. Slaňáky jsou klasické Tatranské, tedy pár starých rachitických smyc obhozených někde o šutr. Přece nebudeme osazovat borháky, to je přece tradice! Lépe jezdit žebřiňákem než autem. Lezečky potřeba nejsou, ale jako rezerva do těžkých míst se samozřejmě hodí.

Většinou je dobré držet se hřebene, některé jeho části se dají případně obejít hlavně na straně Nefcerky. Občas je nutné lezení na straně Hlinskej doliny a to bývá nebezpečnější kvůli větší lámavosti skal. Expozice je často značná z obou stran, obzvláště hlinské srázy jsou impozantní.

Podrobný popis jako Arno bych nesvedl, většinou jsem jen matně tušil, že jsem asi někde poblíž Zadnej Valovej. Prostě přelézáte jeden šutr za druhým a doufáte, že to jednou skončí. Dobrým orientačním bodem je nejvyšší Terianska veža, má na vrcholu nepřehlédhutelné bílé šmouhy. A za ní pak Zadná Bednárova a Zadná Garajova veža s pyramidovitým tvarem. Z některých sedélek se dá sestoupit do Nefcerky, ale úplně 'ľahko', jak uvádí klasik, mi to nepřišlo.

Celá akce se dá zvládnout za den. Přibližný časový harmonogram je tento: Štrbské pleso - Hrubý vrch 3 hod., Nižné Terianske sedlo 4 hod., Hrubá kopa 3 hod., návrat přes Nefcerku, Furkotské sedlo a Furkotskú dolinu 5 hod. = celkem 15 hod. To platí pro sólo variantu, nikoliv však sprinterskou, s občasnými občerstvovacími přestávkami. Při průběžném postupu ve dvojici s lanem a dojišťováním je samozřejmě třeba něco připočítat. Lepší možností by zřejmě byl sestup Nefcerkou do Kôprovej doliny a odtud na Tri studničky. Ale čert ví, jak je to odtud s dopravou a ještě v podvečerních hodinách.

Ani na Hrubej kope není úplně vyhráno. Sestup z hřebene probíhá strmými travnatými srázy nebo suťoviskovými žlaby s občasným traverzem skalky. V nižších polohách je potřeba počítat i s prodíráním se klečí. Orientaci rozhodně nezlepší mlha a mraky, proto je lépe počkat na den s tutovou předpovědí (která neexistuje).


Horní Hrubé
z Krátkej
Dolní Hrubé
od Kriváňa
Horní Hrubé
z Prostredného chrbátu
Dolní Hrubé
z Kôprovej doliny
Celkový popis
Puškáš 1 Puškáš 2



Ze Štrbského plesa dojdeme Mlynickou dolinou po až k Capiemu plesu. Vysoko nad plesem značku opustíme a vydáme se doprava. Převážně travnatým terénem vylezeme na Furkotský štít a následně po hřebeni na vrchol Hrubého vrchu.

Pokračujeme dále v linii hřebene, terén se postupně svažuje. V místě, kde se stává neschůdným, uvidíme pod sebou Tatranský slaňák. Slezeme k němu a slaníme 20 m komínem na stranu Nefcerky na travnatou plošinku. Dále k hřebeni a po skalách na Zadnú Teriansku vežu. Odtud je vidět hřeben až k Terianskej veži.



1. Komín z Hrubého vrchu

2. Zadná Terianska veža

3. Ze Zadnej Terianskej veže, vzadu Terianska veža

4. Nepřívětivý Hrubý vrch, cesta vede zprava

5. Před Zadnou Nefcerskou vežou je terén docela příjemný

6. U Prostrednej Nefcerskej je hřeben...

7. ...skoro žiletkový, ale lezecky poměrně snadný

8. Jeden z mnoha slezů

9. Terén na hřebeni

10. Asi Predná Nefcerská veža...

11. ... a pod ní Predná Nefcerská štrbina

12. Pohled k Hrubému vrchu

13. Místy je hřeben hodně ostrý

14. Pred Prostrednou Valovou vežou se nachází ještě bezejmenná věžička

15. Predná Valova a Terianska veža

16. Z Prednej Valovej veže se slézá ke Kladivounovi a pak zářezem dolů

17. Výlez na Teriansku vežu

18. Vrchol Terianskej veže s bílými šmouhami

19. Slez z Terianskej veže

20. Terianska veža

21. Terén za Terianskou vežou

22. Terianska veža, Predná Valova veža a Kladivoun

23. Tatranský slaňák, pojistka klidného stáří

24. Predná Terianska veža, slaňuje se z ní

25. Predná Terianska veža

26. Terianska a Predná Terianska veža

27. Zadná Bednárova veža, lehčí chodecká pasáž

28. Prostredná Bednárova a Zadná Garajova veža

29. Ostrý hřeben, Prostredná Bednárova veža a Zadná Garajova veža

30. Predná Bednárova a Zadná Garajova veža

31. Plotny na hlinských srázech Prednej Bednárovej veže

32. Predná Bednárova veža a hladké plotny do Hlinskej doliny

33. Zadná Garajova veža

34. Hnusný slez z Prednej Bednárovej veže

35. Zadná Garajova veža - země velkých šutrů

36. Zadná Garajova veža - dá se lézt přímo komínem nebo jednodušeji zleva

37. Orientační tyč na Zadnej Garajovej veži

38. Prostredná a Predná Garajova veža

39. Zadná Garajova, Predná Bednárova veža a srázy do Hlinskej doliny

40. Zubatice k Prostrednej Garajovej veži

41. I z Prostrednej Garajovej veže je slez protivný

42. Spodní pasáže sestupu do Nefcerky lemované klečovisky