Hrubý vrch  2.428 m

Hrubý vrch je uzlovým bodem, ve kterém se sbíhají 3 hřebeny a tudíž se klene nad 3 údolími: Nefcerkou, Furkotskou a Hlinskou dolinou. Je nejvyšším vrcholem v celém okolí, vyšším než všechna Soliska a jen o něco nižším než Kriváň.

Na SZ ke Kôprovej dolině spadá Hrubý vrch zubatou hradbou zvanou bizarně Hrubô (foto 5) s množstvím věží a věžiček.

Jsou jisté tendence protáhnout značenou turistickou trasu přes Furkotský štít až na Hrubý vrch (jak už tomu v minulosti údajně bylo), ale jedná se zřejmě o pouhé úvahy v brzké budoucnosti nerealizovatelné.

Hrubý vrch znali už lovci kamzíků v první polovině 19. stol. Horští vůdci sem vodili turisty ze Zakopanego už před r. 1880. Otázka prvovýstupu je tudíž zamlžená hluboko v historii. Doložený je pouze zimní prvovýstup, ale i ten pravděpodobně měl nedoložené předchůdce.

Jazykový koutek: Hrubý vrch byl dříve nazýván Triumetal, což pochází z hornického žargonu - 'trojitý kov'.


Prvovýstupy:
kolem 1850 (letní) -  lovci kamzíků
13.1.1912 (zimní) -  Gyula A. Hefty, Tibold Kregczy, Endre Maurer, Lajos Rokfalusy
Prominence: 252 m Key col: sedlo Špára Parent: Kriváň
Izolace: 2,1 km Parent: Kriváň
GPS: 49°10'03''N   20°01'37''E
polsky: Hruby Wierch německy: Triumetal, dříve Trumetalspitze maďarsky: Triumetal

Hrubý vrch tvoří blížence s nedalekým Furkotským štítem. Oba vypadají jako slušně zafačovaná mumie (foto 1), přičemž vyšší Hrubý vrch tvoří hlavičku. Tento tvar je neopakovatelný a často právě podle něj Hrubý vrch bezpečně poznáme.
1. Hrubý vrch z Prednej Bašty   JV2. Hrubý vrch od Kôprovského štítu   SV3. Hrubý vrch z Ostrej   Z4. Vrchol Hrubého vrchu z Furkotského štítu   J5. Hrubý vrch a hřeben Hrubô z Kôprovského štítu   SV
Spřízněné štíty