Furkotský štít  2.405 m

Furkotský štít se nachází v místě přechodu mezi Mlynickou a Furkotskou dolinou nad Bystrým sedlem. Odedávna jej znali lovci, pytláci a možná i nějaký ten zlatokop. Turistická trasa z Mlynické do Furkotské doliny přes Bystré sedlo vedla už od roku 1899 a záhy byla prodloužena i na Furkotský štít. V roce 1993 však byl přístup na vrchol uzavřen a značená trasa přesunuta o něco blíže k Soliskům, na Bystrú lávku. Důvodem byl údajně rozlámaný terén původní trasy a obligátní fráze 'ochrana přírody'. Ale i přesto zůstává Furkotský štít snadno dostupným a vyhledávaným.

Něco z jazykového koutku: Furkotská dolina, jakožto i štít jsou pojmenovány podle potoka, který 'furkoce' neboli žbluňká, šplouchá. Co se týká Bystrého sedla, bystrý znamená v překladu poměrně překvapivě strmý, příkrý.


Prvovýstupy:
okolo 1889-1893 (letní) -  Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Tadeusz Boy-Żeleński
4.1.1906 (zimní) -  E. Baur, Alfred Martin, H. Schäfer
Prominence: 29 m Key col: Hrubá lávka Parent: Hrubý vrch
GPS: 49°10'07''N   20°01'37''E
polsky: Furkot německy: Furkota-csúcs maďarsky: Furkotaspitze

Furkotský štít tvoří blížence s Hrubým vrchem. Oba vypadají jako slušně zafačovaná mumie (foto 2), přičemž nižší Furkotský tvoří nožičky. Tento tvar je neopakovatelný a často právě podle něj Furkotský štít bezpečně poznáme.
1. Furkotský štít z Furkotské doliny   J2. Furkotský štít z Prednej Bašty   JV3. Furkotský štít od Kôprovského štítu   SV4. Furkotský štít z Ostrej   Z5. Furkotský štít od Bystrého sedla   JV6. Furkotský štít z Hrubého vrchu   S
Spřízněné štíty