Spišský štít  2.481 m

Málo známý a taktéž málo navštěvovaný Spišský štít leží v sousedství Baraních rohov. Z druhé strany k němu přiléhá Pyšná drobotina, pás věží a věžiček vedoucí k Pyšnému štítu. Má dva vrcholy, hlavní severozápadní a nižší jihovýchodní.

Jako první na štítu stanuli v r. 1896 maďarský soudce József Déry a horský vůdce Johann Hunsdorfer starší. Trasa vedla z Malej Spišskej doliny a je nejčastěji používaná i dnes. Prvovýstupci ovšem způsobili menší zmatek. Déry, velký obdivovatel svého skoro-jmenovce horolezce Edmunda Téryho, si totiž podle fotografie vyhlédl Malý Pyšný štít, v maďarštině tehdy i dnes zvaný Téry-csucs. Jenže pak se špatně zorientoval a omylem vystoupil na, tehdy ještě bezejmenný, Spišský štít. O výstupu uveřejnil článek do turistického periodika, ze kterého vyplývalo, že jako prvovýstupce vylezl na Malý Pyšný štít, čímž se chaos ještě malinko zvětšil. Když se poté zjistilo, kam Déry skutečně vystoupil, štít po něm pojmenovali a v maďarštině a němčině se tento název udržel dodnes. Slovensko-český název se začal používat od začátku 20. století a pochází od níže ležících Spišských ples.

Ještě perlička - Déry byl tak velkým obdivovatelem Téryho, že si vzal jeho dceru.


Prvovýstupy:
21.6.1986 (letní) -  József Déry a Johann Hunsdorfer starší
6.4.1914 (zimní) -  Heim, Müller
Prominence: ? Key col: Ovčiarská lávka Parent: Ovčiarska veža
GPS: 49°11'57''N   20°12'02''E
polsky: Spiską Grzęda německy: Déryspitze maďarsky: Dérycsúcs

Spišák má zubatý a rozjívený tvar. Ačkoliv je poměrně mohutný, zaniká v sousedství známějších, vyšších a hojně navštěvovaných Baraních rohov. Podle nich také Spišák poznáme. Dalším orientačním bodem je špičatá a elegantní Spišská ihla na opačné straně.
1. Pyšná drobotina ze sedla za Prostredným   JZ2. Spišský štít od Hrebienku   J3. Spišský štít z Baraních rohov   SV4. Spišský štít z kotliny Piatich Spišských plies   J5. Spišský štít z Čierneho štítu   S
Spřízněné štíty