Baranie rohy  2.526 m

Baranie rohy jsou rozložitým štítem pěkně viditelným od Téryho chaty. O 26 metrů převyšují velehorskou hranici a jsou 8. nejvyšší tatranskou horou. Jsou charakteristické výrazným vrcholovým platem, Baraniou galériou. Mají dva skoro stejně vysoké vrcholy - hlavní JV a SZ. Oba vrcholy odděluje sedélko Barania škára.

V 18. století se na svazích hory údajně pohybovali zlatokopové. První zmínku o štítu ale najdeme v literatuře až v roce 1863, kde je zmiňovaný ještě pod německým názvem Grüne Seespitze, čili štít nad Zeleným plesom. Slovenský a polský název pochází z tvaru hory právě při pohledu od Téryho chaty, kde při troše fantazie roh připomíná.

Prvovýstup podnikli v roce 1875 dva duchovní - farář Stolarczyk a páter Ambroży spolu se čtyřmi goralskými vůdci. Překvapivě ale nešli nejlehčí cestou od jihu z Baranieho sedla nýbrž ze severního sedla, které od té doby nese název Stolarczykovo.

Baranie rohy patří k poměrně snadno dostupným vrcholům, ale i přesto na ně turistická značka nevede. Navzdory tomu jsou častým cílem turistů. Čas od času se objevují návrhy na zpřístupnění alespoň Baranieho sedla z obou stran, ale kde nic tu nic. Lezecké kratochvíle poskytuje hora hlavně ve své JZ stěně pod vrcholovým platem, kde je asi patnáctka cest.


Prvovýstupy:
17.9.1876 (letní) -  Józef Stolarczyk, Ambroży Reformat
17.4.1911 (zimní) -  Tibold Kregczy, Lajos Rokfalusy, Zoltan Votisky
Prominence: 137 m Key col: Baranie sedlo Parent: Pyšný štít
GPS: 49°12'07''N   20°11'49''E
polsky: Baranie Rogi německy: Grünsee-spitze maďarsky: Zöldtavi csúcs

Baraní roh připomíná štít jen z jednoho pohledu (foto 2). Z většiny ostatních jsou to spíš růžky právě vylíhnutého jehňátka (foto 1, 3, 4).

Baranie rohy nejsnáze identifikujeme podle vrcholového plata při pohledech z jihu a západu. Toto si lze v Tatrách splést snad jen s Javorovým štítem (foto 7). Ale ani tak hora nepatří k hlavním tatranským orientačním bodům.

1. Baranie rohy od Priečneho sedla   JZ2. Baranie rohy od Slavkovského štítu   J3. Baranie rohy od Zeleného plesa   SV4. Baranie rohy z Ľadového štítu   JZ5. Baranie rohy z Belasej veže   S6. Baranie rohy z Pyšného štítu   JV
 X 
7. Baranie rohy
8. Javorový štít
Spřízněné štíty