Ľadový štít  2.628 m

Ľadový štít je po Gerlachu a Lomničáku 3. nejvyším vrcholem Vysokých Tater. Ale jak vidno, tak jenom o prsa feministky. Zároveň je nejvyšším štítem Hlavního tatranského hřebene.

Název štítu pochází ze začátku 19. stol. a je odvozený od Ľadovej dolinky. Sníh v ní neroztává ani v létě a dříve se mělo za to, že tvoří zbytek dávného ledovce. Svahy štítu bývaly oblíbenou lokací hledačů pokladů.

Nejčastější výstupová trasa vede z Ľadovej priehyby ze SV. Říká se jí 'cesta přes Ľadového koně', podle nejtěžšího místa, které skutečně hřbet koně připomíná. Hřbet je sice téměř vodorovný, ale velmi úzký a exponovaný. Zde také skončil první zaznamenaný pokus o prvovýstup tří berlínských vysokoškoláků s průvodci z r. 1835. Na vrcholu tak stanula jako první až pestrá skupina čítající Angličana, Maďara a Poláka v r. 1843. Výstup vedl Suchým žlabem, tedy z JV. Všichni si tehdy mysleli, že dosáhli nejvyššího vrcholu Tater. Ľadového koně se podařilo přelézt až r. 1876.

První (zaznamenanou) obětí štítu je baronka Mittnachtová ze Stuttgartu v r. 1911. Na vrcholu se samou radostí tak ožrala, že cestou zpět ztratila na hřebeni rovnováhu a spadla do rokliny. Z toho plyne ponaučení, že chlastat se musí vždy až po sestupu.


Prvovýstupy:
31.7.1843 (letní) -  J. Ball, W. Richter a polský průvodce
28.12.1891 (zimní) -  Theodor Wundt, Jakob Horvay
Prominence: 286 m Key col: Ľadové sedlo Parent: Lomnický štít
Izolace: 2,2 km Parent: Lomnický štít
GPS: 49°11'56''N   20°10'56''E
polsky: Lodowy Szczyt německy: Eistaler Spitze maďarsky: Jég-völgyi-csúcs

Mohutný masiv Ľadových štítů připomíná velbloudí hrby (foto 1). Nejen tvarem, ale i výškou je nepřehlédnutelný a tvoří jeden z důležitých orientačních bodů.

Nejčastěji Ľadové štíty uvidíte pravděpodobně od Téryho chaty. Hlavní vrchol je tu však v zákrytu za Malým Ľadovým štítem a zdá se nižší (foto 5).

1. Ľadové štíty z Pyšného štítu   V2. Ľadové štíty z Prostredného hrotu   JV3. Ľadové štíty ze Širokej   Z4. Ľadový štít z Kolového štítu   SV5. Klasický pohled na Ľadové štíty z Téryho chaty   JV6. Ľadové štíty z Divej veže   JZ7. Ľadový štít z Malého Ľadového štítu   J8. Ľadový štít ze sedla Ľadová priehyba   SV
Spřízněné štíty