Malý Ľadový štít  2.611 m

Malý Ľadový štít patří i přes svůj název k nejvyšším místům Vysokých Tater. Za samostatný vrchol by totiž považován být neměl díky svému většímu taťkovi, Ľadovému štítu, od kterého ho dělí poměrně mělká Ľadová štrbina.

Malý Ľadový štít se tyčí nad Malou Studenou dolinou a Dolinkou pod Sedielkom. Má dva vrcholy, hlavní SZ a o pár metrů nižší JV. Se zmíněným Ľadovým štítem tvoří jednolitý a mohutný masiv. Z jeho vrcholu sa na západ odpojuje žebro zvané Suché rameno a toto ohraničuje Suchý žlab. Na jih vybíhá dlouhý hřeben zakončený Pfinnovou kopou, oddělující Dolinku pod Sedielkem od Kotliny pěti Spišských ples. Hlavní hřeben se od něj odpojuje na JZ a klesá až do Sedielka, které je přístupné po značce.

I vrchol je poměrně snadno dostupný, avšak značená cesta na něj nevede. Tak snad v příštím tisíciletí.

Štít je i lezeckým cílem, byť ne z kategorie nejznámějších a nejlezenějších. J stěna skýtá asi dvacítku cest středních a lehčích obtížností a SV stěna spíše lehčích 10 cest.


Prvovýstupy:
22.9.1835 (letní) -  Johann Heinrich Blasius, Simon Fischer, Gustav Hartlaub, Alexander Keyserling
2.2.1914 (zimní) -  Włodzimierz Mostowski, Kazimierz Piotrowski, Stanisław Sierakowski
Prominence: 38 m Key col: Ľadová štrbina Parent: Ľadový štít
GPS: 49°11'24''N   20°10'56''E
polsky: Lodową Kopą německy: Markasitturm maďarsky: Markazit-torony

Malý Ľadový štít je nemyslitelný bez svého vyššího souseda, Ľadového štítu. Oba vrcholy připomínají dvouhrbého velblouda (foto 1) a díky svému tvaru i výšce tvoří důležitý orientační bod.

Nejčastěji Ľadové štíty uvidíte pravděpodobně od Téryho chaty. Malý Ľadový štít je v popředí a zdá se vyšší (foto 4).

1. Ľadové štíty z Pyšného štítu   V2. Ľadové štíty z Prostredného hrotu   JV3. Ľadové štíty ze Široké   Z4. Klasický pohled na Ľadové štíty z Téryho chaty   JV5. Ľadové štíty z Divej veže   JZ6. Malý Ľadový štít ze Širokej veže   J7. Malý Ľadový štít z hřebene na Ľadový štít   S
Spřízněné štíty