Pyšný štít  2.621 m

Pyšný štít je 4. nejvyšší horou Vysokých Tater. Na SZ má menšího bratříčka, Malý Pyšný štít. Oba odděluje pozoruhodný skalní poštěváček s ještě pozoruhodnějším názvem Loktibrada. Od Malého Pyšného štítu směrem na SZ se táhne hřeben plný věží a věžiček zvaný Pyšná drobotina.

Navzdory své výšce štít nepatří mezi nejznámější a to hlavně díky svému blízkému a velmi populárnímu sousedu - Lomnickému štítu, který jej trochu zastiňuje. Avšak při pohledu z východu už o názvu nemůže být pochyb. Jeho 400 m stěna se třemi pilíři (foto 3) působí skutečně majestátním dojmem. Srázy do Malej Studenej doliny jsou nižší (asi 250 m) a lezecky méně atraktivní. A to i přesto, že se zde nachází jeskyně s největším převisem v Tatrách. Ten se podařilo technicky přelézt až v r. 2002 a drytoolingově (s cepíny) v r. 2014. Na volný sportovní přelez tento tzv. Královský převis ještě čeká.

Jako první stál na Pyšnom štíte maďarský lékař a turista Edmund Téry s horským vůdcem Martinem Spitzkopfem v r. 1877, tedy rok po svém prvovýstupu na Prostredný Hrot. Trasa vedla Z stěnou k Loktibradě. Dnes je nejpoužívanější cesta přes Malú Lastovičiu štrbinu a Malý Pyšný štít.


Prvovýstupy:
8.8.1877 (letní) -  Edmund Téry, Martin Spitzkopf
27.3.1910 (zimní) -  Ede Hruby, Oszkar Jordan, Roman Komarnicki, Jenő Serenyi
Prominence: 116 m Key col: Posledná štrbina Parent: Lomnický štít
GPS: 49°11'52''N   20°12'28''E
polsky: Durny Szczyt německy: Schwalbenturm maďarsky: Fecsketorony

Oba Pyšňáky mají kupolovitý tvar, který je snadno zaměnitelný s jinými vrcholy. Dobře identifikovatelné jsou ovšem podle Loktibrady mezi nimi (foto 1, 2). A pak samozřejmě podle blízkosti Lomnického štítu, nejvýraznějšího orientačního bodu v Tatrách.

Při asi nejčastějším pohledu od Téryho chaty je Pyšný štít snadno rozpoznatelný podle zmíněné výrazné jeskyně uprostřed (foto 7).

1. Pyšný štít ze Širokej veže   J2. Pyšný štít z Kežmarského štítu   V3. Pyšné štíty od Jastrabiej veže   S4. Pyšný štít z Lomnického štítu   JV5. Pyšný břich od Zeleného plesa   SV6. Pyšný štít s výraznou jeskyní uprostřed od Téryho chaty   J7. Pyšný štít z Malého Pyšného štítu   SZ8. Desetimetrová Loktibrada s dcerou
Spřízněné štíty