Čierny štít  2.429 m

Čierny štít je strmá skalní pyramida na Hlavním tatranském hřebeni. Pro svůj tvar by klidně mohl být nazýván i vežou. Klene se nad třemi údolími: Veľkou, Malou Zmrzlou a Čiernou Javorovou dolinou. Jeho jižní stěna je často vyhledávána horolezci, nachází se zde kolem 15 cest. Původ názvu není přesně známý, ví se jen, že ještě dříve dostaly svoje jméno přilehlá Čierna Javorová dolina, Čierne pleso a Čierny potok.

Prvovýstup se podařil v r. 1898 Antonii Englischové, jejímu 17-letému synovi a horskému vůdci. Jak vidno, emancipace kvetla i v Tatrách 19. století. Ten 17-letý syn Karol se později stal významným tatranským lezeckým průkopníkem. Trasa prvovýstupu vedla východním hřebenem z Veľkej Studenej doliny, která je i dnes považována za 'normálku' a najsnazší přístup.

Čierny štít má na svědomí třetí doloženou oběť Tater. V roce 1771 zde zahynul Ján Andrej Papirus, zlatokop slezského původu. Dodnes jeho jméno nese Papirusova štrbina mezi Čiernym štítom a Čiernymi vežami.


Prvovýstupy:
24.7.1898 (letní) -  Antónia a Karol Englischové s vůdcem Jánem Hunsdorferem st.
28.12.1911 (zimní) -  Tibold Kregczy, Lajos Rokfalusy
Prominence: 64 m Key col: Stolarczykovo sedlo Parent: Baranie rohy
GPS: 49°12'19''N   20°12'03''E
polsky: Czarny Szczyt německy: Papirustalspitze, Papirusspitze maďarsky: Papirusz-csúcs

Čerňas má elegantní zašpičatělý tvar a působí hodně nedostupně, což je i částečně pravda. Na většině tatranských panoramat není dobře viditelný díky svým vyšším kolegům - Ľadovému či Kolovému štítu nebo Baraním rohom.

Nejčastěji jej budete vídat od chaty pri Zelenom plese (Brnčálky) a jejího okolí (foto 6) jakožto nepřehlédnutelnou pyramidu.

I přesto by za samostatný vrchol považován být neměl! Jeho Prominence totiž činí pouhých 64m, právě o tolik je níž Stolarczykovo sedlo. Toť důkaz relativnosti vnímání vrcholů.

1. Čierny štít z Medených lávok   JV2. Čierny štít z Jastrabího sedla   SV3. Čierny štít z Baranieho sedla   JZ4. Čierny štít z Belasej veže   S5. Kolový a Čierny štít ze Široké   Z6. Čierny štít od Zeleného plesa   V
Spřízněné štíty