Jastrabia veža  2.137 m

Jeden z nejhezčích a na první pohled nepřístupných tatranských štítů se vypíná nad Zeleným plesem. Výškový rozdíl mezi vrcholem a hladinou plesa je skoro 600 m. Z Jastrabiej veže je nádherný výhled a pro svou poměrně dobrou dostupnost bývá lákavým turistickým cílem, byť na ni značka nevede.

První výstupy spadají někdy do období kolem roku 1880, postupně přibývaly čím dál náročnější cesty turistické i lezecké a to i přes přes strmou JV stěnu. V r. 2007 zde byl poprvé volně přelezen Jet Stream 10-/10 a v r. 2016 Corona 11-, momentálně (2017) nejtěžší cesta v Tatrách. Je ovšem otázkou, zda hodnotit cestu pouze podle obtížnosti nejtěžší délky (jako u Corony) nebo celkovou náročností. To by potom pravděpodobně vyhrálo Misterium Nieprawości Extension na polském Mnichu se zdrcujícím sledem sedmi délek 9, 8-, 9, 8+, 9+, 8-, 10-.

Starý spišský název hory zní Karfunkel Turm. Pro ty, kdož nemluví plynně starospišsky, Rubínová věž. Váže se k ní i spousta pověstí a legend. Jejich základ by se dal shrnout takto: na vrcholu se nacházel mohutný rudý rubín, jehož načervenalou zář nebylo možno přehlédnout široko daleko. To přirozeně poutalo pozornost různých nenechavců, kteří ale do jednoho padali z hory jak švestky. K rubínu se dostal až chudý pastevec, ale ani on nezbohatnul. Bůh Tater (nebo nějaké jiné dobrotisko) ho srazil ze skal společně s rubínem a kámen zmizel v místě, kde se dnes nalézá Červené pleso.


Prvovýstupy:
1880 (letní) -  Maciej Sieczka
10.4.1909 (zimní) -  Tihamér Szaffka, Imre Barcza, Oszkár Jordán
Prominence: 35 m Key col: Jastrabie sedlo Parent: Belasá veža
GPS: 49°12'42''N   20°12'35''E
polsky: Jastrzębia Turnia německy: Karfunkelturm maďarsky: Karbunkulus-torony

Jastrabia veža je ozajstný kokot nad Zeleným plesom. Má tak unikátní tvar, že podobnou fotku jako foto 1 si odnášejí od bývalé Brnčálky (dnes chaty pri Zelenom plese) snad i ti, kteří foťák zapomněli doma. Z jiných úhlů už vrcholová homole tak výrazná není. Nicméně pohled od Zeleného plesa by mohl sloužit jako definice pojmu veža.

Jastrabia veža je poměrně nízká a na většině tatranských panoramat byste ji hledali marně. Jako slušný orientační bod ale poslouží při pohledech na Tatry z východu nebo JV.





1. Jastrabia veža od Zeleného plesa   V



2. Jastrabia veža z Medenej lávky   J



3. Jastrabia veža z doliny Kežmarskej Bielej vody   SV



4. Jastrabia veža z 'druhé strany', z Karbunkulového hrebeňa, nepůsobí zdaleka hrozivě   Z



5. Jastrabia veža z Malej Zmrzlej doliny   JZ



6. Jastrabia veža od Brnčálky   V








Spřízněné štíty