Jahňací štít  2.229 m

Jahňací štít je nejsevernějším výběžkem slovenské části Vysokých Tater. Dříve se mu říkalo také Štít Bieleho plesa nebo Biely štít. Tvoří průsečík dvou hřebenů, které vytvářejí při pohledu shora téměř svastiku.

Název neupomíná na ovčí jehňata, ale spíše na mláďata kamzíků - kozlů tatranských, stejně jako Kozí štít pravděpodobně vděčí za název místnímu pojmenování kamzičích samic. Lov kamzíků byl dlouho důležitým ekonomickým přínosem obyvatel podtatranských obcí (hanba!!!) a jejich maso bylo považováno za největší místní specialitu. Ve středověku je lovci a pytláci vybíjeli po stovkách, takže už v polovině 19. století se začaly ozývat hlasy volající po jejich ochraně. V následujících desetiletích byla stanovena pravidla pro lov kamzíků, dobu hájení a roční počty odstřelů. Úplnou ochranu však ubohým kozlům přiznal až TANAP v r. 1949.

Vrchol byl odedávna navštěvovaný pastýři a pytláky. První doložená zpráva o výstupu však pochází od anglického (!) přírodovědce a lékaře Roberta Townsona. Společně s místním lovcem vystoupili na vrchol, tehdy ještě pod jménem Štít Bieleho plesa, v r. 1793. Trasa vedla JZ hřebenem, tedy zhruba po dnešní značené cestě. Z vrcholu sestoupili SV hřebenem do Kopského sedla. Nadmořskou výšku změřil Townson barometrem a vyšla mu na 2112 mnm, což se sekl o plných 117 m.
Druhý známý výstup pochází až z r. 1858. Uskutečnili jej dva 17-letí sokolíci a zkompletovali všechny 4 hřebeny, které ze štítu vycházejí. Výstup probíhal SZ hrebeňom Jahneniec a sestup na JV k Bielemu plesu.

Pro horolezce je zajímavá 180 m vysoká jižní stěna. Lézt se dá i severní stěna, ale v Kolovej doline je rezervace, takže tam mají zaracha i horolezci.

Jahňací štít je jako jeden z mála turisticky přístupný, od Brnčálky (chaty pri Zelenom plese) na něj vede . Tato trasa existuje už od roku 1912.


Prvovýstupy:
9.8.1793 (letní) -  Robert Townson, Hans Gross
3.12.1911 (zimní) -  Lajos Rokfalusy, Gyula Hefty
Prominence: 140 m Key col: Kolové sedlo Parent: Kolový štít
GPS: 49°13'10''N   20°12'30''E
polsky: Jagnięcy Szczyt německy: Weißseespitze maďarsky: Fehér-tavi-csúcs

Jehně má z většiny pohledů elegantní zašpičatělý tvar. Na tatranských panoramatech často tvoří dvojčata s Kolovým štítem (foto 3). Obě hory mají téměř identický jehlanovitý tvar, přičemž Jehně je menším bráškou.




1. Jahňací štít od Veľké Svišťovky   JV



2. Jahňací štít z Kopského sedla   S



3. Bráškové Jahňací a Kolový štít ze Široké   Z



4. Bráškové Jahňací a Kolový štít z Belianských Tater   SZ



5. Jahňací štít z Belasej veže   JZ



6. Jahňací štít ze Zadných Meďodolov   SZ



7. Jahňací štít zpod Jastrabiej veže   J








Spřízněné štíty