Štrbský štít  2.381 m

Je příjemným tatranským zvykem pojmenovat štít na konci údolí podle plesa, které se nachází při jeho ústí. Kromě Batizovského, Velického, Popradského ľadového atd. k nim patří i štít Štrbský.

Svůj název má už od nepaměti. Pochází od obce Štrba, do jejíhož katastru do roku 1947 náležel. Štrbští bačové pásli svoje ovce v Mlynické dolině, která se taktéž dříve Štrbská nazývala. Stejný název neslo a nese i nejpopulárnější tatranské pleso. V r. 1872 byl u něj postaven první srub, čímž byly položeny základy dnešní vzkvétající hotelizaci. A zároveň vznikla druhá tatranská osada po Starém Smokovci založeném r. 1793.

První doložený výstup pochází z roku 1892 a vedl z Mlynickej doliny od Vyšného Kozieho plesa.


Prvovýstupy:
20.7.1892 (letní) -  Lajos Petrik s vůdcem Ondrejom Rusnákom
5.1.1906 (zimní) -  E. Baur, Alfred Martin
Prominence: 131 m Key col: Mlynické sedlo Parent: Satan
Izolace: 1,1 km Parent: Satan
GPS: 49°10'01''N   20°02'28''E
polsky: Szczyrbski Szczyt německy: Csorbaer Spitze maďarsky: Csorbai-csúcs

Štrbský štít tvoří elegantní pyramidovitý závěr Mlynickej doliny. Leží na přepážce mezi Satanským a Soliským masivem. Nepatří k nejvyšším a nejznámějším horám v Tatrách, ale i přesto se jeho podsaditý masiv s charakteristickými suťovými poli při pohledech z JZ (foto 2) dobře pamatuje.

Nejčastěji jej však určitě budete vídat z Mlynickej doliny (foto 1, 5).

1. Štrbský štít z Mlynickej doliny   J2. Štrbský štít ze Soliskového masivu   JZ3. Štrbský štít z Vyšného Kôprovského sedla   SV4. Štrbský štít z Hlinskej veže   V5. Štrbský štít od Štrbského plesa   J
Spřízněné štíty