Kriváň  2.494 m

Kriváň je slovenským národním vrcholem, něco jako Říp pro Čechy. Jest viděti, že náš praděda byl o dost lenivější.

Už od poloviny 15. století byly v okolí Kriváně zakládány zlaté doly. Ovšem pouze názvem, o zlato tu nikdo ani nezavadil. Když baníci zjistili, že jim tady zlatá pšenka nepokvitně, přešli na jiné drahé kovy a posléze na antimonit, cín a další rudy. Ani v tomto se však Kriváň neukázal jako příliš štědrý.

Doložený prvovýstup podnikl evangelický farář a zároveň báňský podnikatel (?!) Jonáš Czirbesz v r. 1773. V rámci kontroly svých havířů se dostal až na vrchol. To bylo ještě v době, kdy byl Kriváň považovaný za nejvyšší horu Tater. Dnes víme, že uzavírá první desítku. Ovšem už dávno před tímto 'prvovýstupem' byl vrchol známý lovcům a havířům.

Od 19. století je Kriváň považovaný za neoficiální symbol Slovenska. Autor textu ke slovenské hymně bezesporu zažil bouřku na Kriváni. O jeho významu svědčí i to, že v letech 1960-1990 pronikl až na státní znak ČSSR (foto 8) a od roku 2005 je k vidění i na 5 centových euromincích (foto 9).

Výstupy na Kriváň s přívlastkem 'národní' se konají už od roku 1835. L.P. 1841 vystoupil na vrchol Ľudovít Štúr, na jehož věčnou památku tabule tamtéž přidělána byla (foto 10). V r. 1911 byl na Kriváni Milan Rastislav Štefánik, roku 1990 Alexandr Dubček atd. V současnosti se tyto výstupy konají pravidelně v srpnu.

O Kriváni koluje i spoustu bájí a mýtů. V dobách, kdy se v Tatrách hledalo zlato a drahokamy, se věřilo, že největší bohatství střeží skřítkové právě uvnitř Kriváně. Také o tom, proč je Kriváň křivý existuje několik legend. Například ta, že o vrchol hory zavadil křídlem anděl. Národní význam hory ještě roste tím, že ve Važecké dolině pod Kriváněm pramení nejdelší slovenská řeka Váh.


Prvovýstupy:
4.8.1773 (letní) -  Jonáš Andrzej Czirbesz, evangelický farář a přírodovědec ze Spišské Nové Vsi se svými druhy.
12.4.1884 (zimní) -  Jakob Horvay, Theodor Wundt
Prominence: 400 m Key col: Nižné Kôprovské sedlo Parent: Rysy
Izolace: 6,7 km Parent: Rysy
GPS: 49°09'46''N   19°59'56''E
polsky: Krywań německy: Krummhorn, Ochsenhorn maďarsky: Kriván

Křiváň skutečně křivý je a tím se stává jedinečným. Na tatranských panoramatech je díky svému specifickému tvaru, připomínajícímu kápi Ku-Klux-Klanu, většinou jasně k poznání (foto 6). Navíc se jedná o nejzápadnější vrchol Vysokých Tater, což také usnadňuje jeho identifikaci.




1. Kriváň ze západu   Z



2. Kriváň z Krátkej   V



3. Kriváň od Važca   J



4. Kriváň ze Sedielkové kopy   JV



5. Kriváň od Hladkého štítu   S



6. Kriváň z Hrubého vrchu   SV



7. Kriváň z Rysů - symbol panoramat   V




  
8. Státní znak ČSSR 1960-1990. Věřte nebo ne, to modré za vartou je Kriváň.
9. 5 centové slovenské Euro s Kriváněm.



10. Pamětní tabule výstupu Ľudovíta Štúra na Kriváň








Spřízněné štíty