Zadná Garajova veža  2.349 m

Zadná Garajova veža je nejvýraznější věží dolní části hřebene Hrubé (také Hrubô či Nefcerka). Tento 2 km dlouhý a odlehlý hřeben je zajímavou výzvou pro horolezce. Odděluje Nefcerskou a Hlinskou dolinu a spodní částí spadá do doliny Kôprovej. Nachází se na něm 16 pojmenovaných věží a řada dalších bezejmenných věžiček.

Hřeben by se dal rozdělit na dvě části oddělené Nižným Terianským sedlem. Horní 'Terianská' je skalnatější a zubatější, dolní 'Garajova' je na pohled schůdnější, ale nepříjemného lezení je tu i tak dost.

Zadná Garajova veža je výrazná skalní pyramida, viditelná už z horní části hřebene. Má dva vrcholy, o fous vyšší je ten JV (výše na hřebeni). Do Hlinskej doliny spadá mohutným skalním pilířem vysokým 800 m.

Matej Garaj byl členem družiny Juraje Jánošíka a zahynul při přepadení kočáru místního barona. Po něm dostala jméno dolinka severněji od Nefcerky. Nad ní jsou ještě 3 Garajovy kopy a 2 Garajovy sedla. A Garajovy veže na Hrubém jsou tři, kromě Zadnej dominanty ještě Predná a Prostredná. Na loupežníka slušný výsledek.

Netřeba ani dodávat, že žádná z částí hřebene není přístupná po značce. Ta vede Hlinskou dolinou, Nefcerka je pro turisty uzavřená taktéž. Značka nevede ani na Hrubý vrch a dnes už ani na Furkotský štít.


Prvovýstupy:
4.8.1906 (letní) -  Józef Bajer, Stanisław Konarski, Ignacy Król
Prominence: 49 m Key col: Predná Bednárova lávka Parent:
GPS: 49°10'33''N   20°00'41''E
polsky: Zadnia Garajowa Turnia německy: maďarsky:

Zadná Garajova veža je při pohledu z okolních údolí a vrcholů velmi nenápadná. Je prostě jedním zubem na pile Hrubého hřebene a snadno ji přehlédneme. Je dobře vidět až z hřebene Hrubé, kde vynikne její pyramidovitý tvar.
1. Zadná Garajova veža z Krátkej   J2. Zadná Garajova veža z Hrubého štítu   SV3. Zadná Garajova veža z Temnosmrečinskej doliny   SV4. Zadná Garajova veža z Prednej Bednárovej veže   JV5. Zadná Garajova veža z Prednej Bednárovej veže   JV6. Zadná Garajova veža ze Zadnej Garajovej lávky   SZ7. Zadná Garajova veža z Prostrednej Garajovej veže   SZ


Spřízněné štíty