Terianska veža  2.374 m

Terianska veža je nejvyšším bodem hřebene Hrubé (také Hrubô či Nefcerka). Tento 2 km dlouhý a odlehlý hřeben je zajímavou výzvou pro horolezce. Odděluje Nefcerskou a Hlinskou dolinu a spodní částí spadá do doliny Kôprovej. Nachází se na něm 16 pojmenovaných věží a řada dalších bezejmenných věžiček.

Hřeben by se dal rozdělit na dvě části oddělené Nižným Terianským sedlem. Horní 'Terianská' je skalnatější a zubatější, dolní 'Garajova' je na pohled schůdnější, ale nepříjemného lezení je tu i tak dost.

Terianskou vežu najdeme v horní části. Její název je odvozený od ples v Nefcerce. Severní stěna nad Hlinskou dolinou je 570 m vysoká. Východní srázy jsou přerušené suťoviskovým kotlem zvaným Veľká záhradka.

Netřeba ani dodávat, že žádná z částí hřebene není přístupná po značce. Ta vede Hlinskou dolinou, Nefcerka je pro turisty uzavřená taktéž. Značka nevede ani na Hrubý vrch a dnes už ani na Furkotský štít.


Prvovýstupy:
22.7.1907 (letní) -  Ignacy Król
Prominence: 64 m Key col: Predná Valova lávka Parent: Hrubý vrch
GPS: 49°10'22''N   20°01'07''E
polsky: Wielka Teriańska Turnia německy: Terianskoturm maďarsky: Terianszkotorony

Terianska veža je při pohledu z okolních údolí a vrcholů velmi nenápadná. Je prostě jedním zubem na pile Hrubého hřebene. Ale zubem nejvyšším a ležícím zhruba uprostřed. Z hřebene je ale identifikovatelná už z dálky i díky bílým skvrnám na vrcholu.
1. Horní Hrubé z Krátkej   J2. Dolní Hrubé od Krátkej   J3. Terianska veža od Kôprovského štítu   SV4. Terianska veža z Hrubého štítu   S5. Nejvyšší bod hřebene Hrubé z jeho východní části   JV6. Terianska veža z východní části hřebene   JV7. Terianska veža z Prednej Terianskej veže   SZ8. Terianska veža ze Zadnej Bednárovej veže   SZ


Spřízněné štíty