Wielka Koszysta  2.193 m

Wielka Koszysta je nejvyšším vrcholem hřebene vybíhajícího na sever ze sedla Krzyżne. Dalšími hřebeny, které se v sedle potkávají, jsou západní Granaty a východní Wołoszyny. Hřeben Koszystej odděluje doliny Waksmundzkou a Pańszczyca. Spolu se svou nižší sestrou Małou Koszystou (2.014 m) jsou nejsevernějšími dvoutisícovkami Vysokých Tater. V Balianských Tatrách je ještě severněji Havran. Kromě dvou Koszystých najdeme na hřebeni ještě Waksmundzki Wierch (2.186 m) poblíž sedla Krzyżne.

První doložený výstup pochází z r. 1938, kdy skupina lidí okolo Ludwika Zejsznera prováděla barometrická měření výšky. V zimě stála poprvé na vrcholu čtyřčlenná skupina Poláků 4.3.1910. Oba výstupy proběhly ze sedla Krzyżne.

Hřeben Koszystých je od r. 1936 chráněnou oblastí a není turisticky přístupný. Nicméně ze sedla Krzyżne je snadno dostupný chodeckým terénem bez lezení.

Původ názvu je neznámý. Německé pojmenování zní Große Breitkogel.


Prvovýstupy:
3.8.1838 (letní) -  Ludwika Zejsznera a druhové
4.3.1910 (zimní) -  Henryk Bednarski, Józef Lesiecki, Mariusz Zaruski, Stanisław Zdyb
Prominence: 81 m Key col: Przełęcz Krzyżne Parent: Skrajny Granat
Izolace: 1,5 km Parent: Skrajny Granat
GPS: 49°14'06''N   20°02'57''E
německy: Große Breitkogel
1. Wielka Koszysta z Waksmundzkieho Wierchu   JZ2. Wielka Koszysta z hřebene Granatů   JZ3. Wielka Koszysta ze Zadniego Uplazu   SZ4. Hřebeny Woloszynů a Koszystej z vyhlídky Gęsia Szyja   SV5. Wielka Koszysta z Mengusovského sedla   J6. Wielka Koszysta ze začátku hřebene Woloszynů   V
Spřízněné štíty