Muráň (Belianske Tatry)  1.890 m

Muráň je nejzápadnějším výrazným vrcholem Belianských Tater. A zároveň unikátním přírodním úkazem. Jakoby neznámá síla vyzvedla kus země a nechala jej trčet o desítky až stovky metrů výš nad okolním terénem na skalním piedestalu. Skály jsou vápencové a vysoké až 200 m. Tvoří dokonalou skalní zeď neboli múr. Odtud Muráň.

Vyzvednutá planina se nazývá Jahňacia záhrada. Pasáci, pastevci i pastýři na ni totiž údajně po žebřících vynášeli ovce. Nechávali je tu celou sezónu, majíce jistotu, že se jim díky strmým srázům, ohraničujícím planinu, nezaběhnou. Jak je poté dostali už dospělé dolů je menší historickou záhadou. Možná už naporcované. Kromě toho v Záhrade není ani stopa po potoku, takže co by tam ta jehňátka slopala?

V okolí Muráně se nachází i povícero jeskyní, z nichž nejznámější je Muráňská jeskyně o délce 60 m.


Prvovýstup:
1717 (letní) -  Stephanus Berzeviczy, maďarský aristokrat
Prominence: 45 m Key col: Nové sedlo Parent: Nový vrch (Belianske Tatry)
GPS: 49°15'06''N   20°10'28''E
polsky: Murań německy: Muran maďarsky: Murány, Muran

Muráň má tvar bizarní homole, ohraničené ze všech stran skalnatými srázy. I přes svou (v tatranském kontextu) nicotnou výšku se jedná o těžko zaměnitelný útvar. Nejčastěji jej uvidíme z Vysokých Tater jako nepřehlédnutelnou skálu na samotném okraji Belianek (foto 1). Další pěkné pohledy na Muráň jsou z Tatranskej Javoriny či Javorovej doliny (foto 4).




1. Muráň z Vysokých Tater (z Jahňacieho štítu)   JV



2. Muráň z Tatranskej Javoriny   SZ



3. Muráň z polských Tater   Z



4. Muráň z Javorovej doliny   JZ



5. Muráň z Javorovej doliny   JZ



6. Muráň od Nového Vrchu   V



7. Muráň od Nového sedla   V




Spřízněné štíty