Ždiarska Vidla (Belianske Tatry)  2.142 m

Ždiarska Vidla je druhým nejvyšším vrcholem Belianských Tater. Za svým dvojčetem, Havranem, zaostává ale o pouhých 10 m. Z obou vrcholů je utěšený pohled na Vysoké Tatry i okolní doliny. Bohužel jen pro kamzíky, v roce 1978 byly Belianské Tatry uzavřeny z důvodů ochrany přírody. Nyní přes ně vede jen křížná skrz Široké sedlo.

Před rokem 1978 byla Vidla přístupná po právě ze Širokého sedla. A v první polovině 20. století existovala i turistická cesta z Vidli na Havrana přes Tristárske sedlo (viz. zde).

Místní a Poláci Vidlu nazývají Plačlivá skala. Pojmenování pochází od potůčků a pramínků, které vytékají hlavně po dešti z vápencové krasové skály. Tudíž se zdá, že skála pláče.


Prvovýstup:
neznámý, avšak zcela jistě před stovkami (možná tisíci?) let
Prominence: 173 m Key col: Tristárske sedlo Parent: Havran (Belianske Tatry)
GPS: 49°14'41''N   20°12'25''E
polsky: Płaczliwa Skała německy: Greiner maďarsky: Határ-hegy

Ždiarska Vidla je hodně podobná svému sousedovi, Havranovi (foto 1). Nejčastěji budeme vídat unikátní proužkovaný hřeben Belianek z Vysokých Tater a potom Ždiarska Vidla je ta pravá ze dvou nejvyšších. Další pěkný pohled na belianské vrcholy nabízí Ždiarska dolina (foto 3).
1. Ždiarska Vidla z Vysokých Tater (z Kežmarského štítu)   J2. Ždiarska Vidla zpod Vyšného Kopského sedla   JV3. Ždiarska Vidla ze Ždiarskej doliny   S4. Ždiarska Vidla z polského Krzyzneho sedla   Z5. Ždiarska Vidla z Havrana   SZ6. Ždiarska Vidla z Tristárskeho sedla   SZ
Spřízněné štíty