Predné Solisko  2.093 m

Predné Solisko je poslední vyvýšenina Soliskového hřebene směrem ke Štrbskému plesu. A jakožto nejnižší je turisticky přístupná.

Na JV svahu Predného Soliska byl v roce 1943 uveden do provozu první lyžařský vlek na území Tater (a druhý na Slovensku). Krátce poté byla otevřena chata Pod Soliskom, sloužící tehdy jako sezónní bufet pro lyžaře. Dnes má celoroční provoz. U příležitosti Mistrovství světa v klasickém lyžování v roce 1970 byl vybudován tzv. Areál snů a starý vlek byl nahrazen sedačkovou lanovkou. Tato lanovka je dlouhá 2100 m a překonává téměř 450 m převýšení.

V roce 2008 byla vybudována další sjezdovka západně od té původní včetně sedačkové lanovky a umělého zasněžování. Obě sjezdovky jsou jedny z nejoblíbenějších na Slovensku.

Predné Solisko údajně dřív neslo název Štít závojového vodopádu nebo Štít Skok, podle vodopádu ležícího nedaleko.


Prvovýstup:
3.6.1906 (letní) -  Günter Oskar Dyhrenfurth, Hermann Rumpelt
Prominence: ? Key col: Predné Soliskové sedlo Parent: Mlynické Solisko
GPS: 49°08'49''N   20°02'11''E
polsky: Skrajne Solisko německy: Vorderer Solisko maďarsky: Elűslő – Szoliskó – Kúp

Predné Solisko je populární díky turistické značce, na tatranských panoramatech bychom jej však hledali většinou marně. Bývá skryté buď za většími kolegy nebo splývá se Štrbským Soliskem (foto 7). Je charakteristické svým plochým západním svahem (foto 3).
1. Predné Solisko od Štrbského plesa   JV2. Predné Solisko od chaty pod Soliskom   J3. Predné Solisko od Kriváňa   Z4. Vrchol Predného Soliska   S5. Predné Solisko od Mlynického Soliska (vzadu Štrbské pleso)   S6. Predné Solisko od Malej Bašty   V7. Nejčastější pohled na masiv Solisek od Štrbského plesa   JV
Spřízněné štíty