Žltá stena  2.169 m

Žltá stena je vrchol zakončující krátký hřeben, vybíhající z Prostredného hrotu. Od Prostredného hrotu je oddělená Štrbinou za Žltou stenou.

Turisticky vrchol významný není, zato však pro horolezce je legendou. Do Malé Studené doliny spadá úctyhodnou 180 metrovou stěnou, která se zapsala do historie tatranského lezení. Nabízí širokou paletu cest různých obtížností a hlavně skvělou dostupnost (15 min. od Téryho chaty). Hojně se leze i na níže položené Malé Žlté stene.


Prvovýstupy:
23.8.1901 (letní) -  Mihály Benkó, József Déry, Johann Hunsdorfer st.
13.4.1930 (zimní) -  Klara Hensch, E. Ivanko, Stanisław Krystyn Zaremba
Prominence: ? Key col: Štrbina za Žltou stenou Parent: Prostredný hrot
GPS: 49°11'12''N   20°11'41''E
polsky: Żółta Ściana německy: Gelbe Wand maďarsky: Sárgafal

Žltá stena tvoří balkónek u Prostredného hrotu. Nejčastěji ji uvidíme z Malé Studené doliny při výstupu k Téryho chatě. Z ostatních pohledů ji spolehlivě zakrývá Prostredný hrot. Co do názvu je snadno zaměnitelná se Žltou vežou, která roste poblíž (foto 3). Tudíž by se Malá Studená dolina mohla klidně jmenovat Žluté Údolí.
1. Žltá stena zpod Téryho chaty   V2. Žltá stena z Malej Studenej doliny   V3. Klasický pohled na Žltou stenu od Téryho chaty   V4. Žltá stena a Štrbina za Žltou stenou od Nižného Spišského plesa   S5. Žltá stena od Lomnického štítu   SV6. Žltá stena ze Sedielka   SZ7. Žltá stena zpod Téryho chaty   V8. Žltá stena z Malej Studenej doliny   V
Spřízněné štíty