Prostredný hrot  2.441 m

Prostredný hrot je nejvyšší vrchol Prostredného hrebeňa, oddělujícího od sebe Velkou a Malou Studenou dolinu.

První zmínku o něm najdeme už ve starých latinských listinách o vymezení hranic matejovských lesů z r. 1412. Tehdy se ještě jmenoval Kalberk, čili Holý vrch. Dnešní název, avšak v německé podobě Mittel Grat, se poprvé objevuje v cestopise pruského cestovatele Alberta Sydowa v r. 1830. Vznikl hlavně díky poloze štítu, který se nachází tak nějak uprostřed mezi nejvyššími - Lomničákem, Ľadovým štítem a Gerlachem.

Prvovýstup uskutečnil v r. 1876 Edmund Téry s horským vůdcem Jánom Stillom a dvěma společníky. Trasa vedla z Malej Studenej doliny širokým žlabem vedoucím od úpatí až nad Chmúrnu vežu. Tato trasa se dnes používá spíše pro sestup. Téry, lékař a vášnivý turista, uskutečnil i druhý známý výstup v r. 1878. Zasloužil se taktéž o výstavbu populární tatranské chaty (otevřené r. 1898), která dodnes nese jeho jméno.

Prostredný Hrot je i lezeckým lákadlem. Jeho JV srázy do Veľkej Studenej doliny mají okolo 750 m, SV stěna přiléhající k Malej Studenej doline kolem 450 m. Množství cest poskytuje i přilehlá a dobře dostupná Žltá stena a rovněž výrazné plotny na Malom Hrote, ovšem pro pokročilé. Do dějin moderního tatranského horolezectví se zapsala Directissima, linie vedoucí prostředkem SV stěny. V roce 1962 ji poprvé prostoupili Ivan Bajo a Zdeněk Kysilka s manželkou Sylvou. Strávili tehdy ve stěně 2 noci. Tento výstup už ale nikdo nikdy nezopakuje. V jeho horní části se totiž nacházela věž, která se v létě r. 1986 zřítila do Malej Studenej doliny. Poškodila chodník k Téryho chatě, avšak nikoho vážně nezranila.

Na Prostrednom hrote zahynul jeden z nejznámějších horských vůdců Johann Franz st. roku 1939 v utěšeném věku 76 let. Jaký lepší konec si mohl dědula přát?


Prvovýstupy:
11.8.1876 (letní) -  Edmund Téry, Paul Schwartz, Samuel Horvay, Johann Still
2.4.1904 (zimní) -  Károly Jordán, J. Lackner, József Szelke, Johann Breuer, Paul Spitzkopf senior
Prominence: 131 m Key col: Žltá lávka Parent: Široká veža
Izolace: 1,0 km Parent: Široká veža
GPS: 49°11'12''N   20°11'38''E
polsky: Pośrednia Grań německy: Mittelgrat maďarsky: Középorom

Prostredný hrot je hora krasívaja, strmá a těžko přístupná. Ve vrcholových partiích připomíná špunt od kopačky (foto 2), z většiny pohledů tvoří nepřehlédnutelnou linii s Malým hrotem a špičatou Žltou vežou (foto 1). Toto trojvrcholí je jasně rozpoznatelné na spoustě tatranských panoramat a stěží si jej lze splést s něčím jiným.

Prostredný hrot budete pravděpodobně vídat nejčastěji na panoramatech z jihu (foto 2) nebo od Téryho chaty (foto 8).

1. Prostredný hrot zpod Baranieho sedla   S2. Silueta Prostredného hrotu od Hrebienku   JV3. Prostredný hrot z Lomnického sedla   SV4. Prostredný hrot ze Širokej veže   SZ5. Prostredný hrot od Starolesnianskeho plesa   Z6. Prostredný hrot od Slavkovského štítu   J7. Prostredný hrot z Veľkej Studenej doliny   JZ8. Klasický pohled na Prostredný hrot od Téryho chaty   S
Spřízněné štíty