Mravenečník  1.344 m
Masiv: Pradědský Povrch: 4,1 km2 Ø sklon: 17°
Prominence: 39 m Key col: sedlo Mravenečník Parent: Dlouhé stráně
Izolace: 0,8 km Parent: Dlouhé stráně Povodí: Dunaj
GPS: 50°4'18''N   17°8'43''E

Mravenečník, Dlouhé stráně a Vřesník tvoří trojvrcholí, možná spíš trojhrbolí. Všichni se vlezou do 10 výškových metrů, ale popularitou vyčnívají Dlouhé stráně. Nebýt přečerpávací elektrárny, zanikly by mezi ředou jiných kopců, takto je však zná celá republika. Mravenečník a Vřesník zůstávají daleko v jejich stínu.

Na vrcholu Mravenečníku je geodetický bod a z přilehlé loučky je pěkný výhled. Paraglidové tu mají i vhodné nástupní místo pro starty k výšinám. Na severní straně kopce byly u Medvědí hory v r. 1991 vybudovány 3 větrníky o výšce zhruba 40 m, které pravděpodobně vytrhnou naši energetiku a díky nim to v Jeseníkách vypadá jak ve fabrice. Projekt měl běžet do r. 2018 a náhrada za modernější 75 m větrníky byla zamítnuta. Takže v současnosti (2022) se zřejmě neví, co s nimi.

Značená trasa na vrchol Mravenečníku nevede, avšak je snadno dostupný po pěšině, odbočující z na Dlouhé stráně.

Německý název hory zní Ameisehübel (mraveniště) či Brünnlberg. Existuje i železná verze - Am eisen Berg totiž znamená U železné hory a zkomolením možná vznikli Ameisen, mravenci.Mapy.cz1. Horní nádrž Dlouhé stráně a Mravenečník2. Mravenečník z Dlouhých strání3. Reliéf hřebene z Pradědu4. Mravenečník od nádraží Velké Losiny zast.5. Dlouhé stráně a Mravenečník od Výrovky6. Mravenečník od dědinky Bukovice7. Vrchol Mravenečníku
Spřízněné vrcholy
Výstupy Dlouhé stráně Výstupy Vřesník Výstupy Velká Jezerná Výstupy Homole