Vřesník  1.343 m
Masiv: Pradědský Povrch: 1,8 km2 Ø sklon: 14°
Prominence: 28 m Key col: sedlo s Dlouhými stráněmi Parent: Dlouhé stráně
Izolace: 0,6 km Parent: Dlouhé stráně Povodí: Morava
GPS: 50°4'2''N   17°9'50''E

Mravenečník, Dlouhé Stráně a Vřesník tvoří trojvrcholí, možná spíš trojhrbolí. Všichni se vlezou do 10 výškových metrů, ale popularitou vyčnívají Dlouhé Stráně. Nebýt přečerpávací elektrárny, zanikly by mezi ředou jiných kopců, takto je však zná celá republika. Mravenečník a Vřesník zůstávají daleko v jejich stínu.

Vřesník je z trojčat nejnižší (byť na Mravenečník ztrácí jen několik decimetrů), nejméně známý a nejméně navštěvovaný. Dostupný je však snadno, z Dlouhých Strání se sem dostaneme za necelý kilometr po pěšině. Mezi Vřesníkem a Malou Jezernou najdeme jeden z pramenů říčky Merta. Poblíž vrcholu stojí dokonce 2 geodetické tyče. Roste tu hlavně tráva, občas nějaký ten smrk, ale žádná kleč. Ta byla totiž v Jeseníkách vysazována uměle v 19. stol. jako zábrana proti lavinám a podpora zvyšování hranice lesa kvůli vyšším výnosům. Ale Jeseníky byla tehdy rozděleny do více panství a oblast Dlouhých strání patřila podnikatelským hvězdám bratrům Kleinům. A ti ji zde na rozdíl od Lichtenštejnů (Keprník) nebo Německých rytířů (hřebenovka z Vysoké hole) vysadit nenechali, takže i dnes tady najdeme původní porost.

Německý název hory zní Breite Kamp, což je něco jako Široký tábor. Jde o jeden z řídkých případů, kdy se německé a české pojmenování vůbec nepotkávají.Mapy.cz1. Vřesník z Dlouhých strání2. Dlouhé stráně a Vřesník z leteckého pohledu3. Trojvrcholí Vřesník, Dlouhé stráně a Mravenečník4. Vřesník z Mravenečníku5. Vřesník, Dlouhé stráně a Mravenečník od Výrovky6. Vřesník, Dlouhé stráně a Mravenečník z Pradědu7. Mravenečník, Dlouhé stráně a Vřesník od Měsíční chaty pod Břidličnou horou8. Mravenečník od nádraží Velké Losiny zast.9. Vrchol Vřesníku
Spřízněné vrcholy
Výstupy Dlouhé stráně Výstupy Mravenečník Výstupy Velká Jezerná Výstupy Homole