Vozka  1.377 m
Masiv: Keprnický Povrch: 6,9 km2 Ø sklon: ?
Prominence: 72 m Key col: sedlo s Keprníkem Parent: Keprník
Izolace: 1,9 km Parent: Keprník Povodí: Dunaj
GPS: 50°9'11''N   17°6'30''E

Vozka je šestým nejvyšším vrcholem Hrubého Jeseníku a druhým v Keprnickém masivu. V záplavě oblých jesenických kopců má výhodu, že na vrcholu stojí sedmimetrové svorové skalky, takže jej na panoramatech snadno identifikujeme.

Německý název je Fuhrmannstein (Vozkův kámen), což víceméně odpovídá češtině. Původ pojmenování není zcela jasný. Dochovala se jen legenda, podle které jel na konci zimy přes kopec forman s nákladem chleba pro hladový lid ze severních úbočí. Vůz mu zapadl do bahna a sněhu a nešel vyprostit. Ďábel mu poradil, aby cestu vydláždil pecny chleba a ejhle, po nich už vůz přejel hladce. Ale strhla se bouře a v ní forman i s vozem a koňmi zkameněli. Což se jeví dost nespravedlivým, protože bez ďábla by tam forman stejně musel vůz nechat a vrátit se bez něj.

24. října 2021 vztyčila skupina nadšenců na vrcholu Vozky dřevěný kříž. Ale zapomněli na byrokracii, chyběla jim řada povolení od všelijakých kafkovských organizací jako třeba Správa chráněné krajinné oblasti, Lesy České republiky atd. a navíc kříž na skále prý porušuje zákon na ochranu přírody. Asi vadil kamzíkům. Proto byl zase stržen.

Vozka je turisticky přístupný ze tří směrů - z Branné, od Keprníku a Červené hory. Na rozdíl od svých bratříčků Keprníku a Šeráku po něm hanušovický pivovar ještě nepojmenoval žádné pivo, což je škoda. Ale v reklamách na Holbu se charismatické Vozkovy skalky přece jenom občas objeví.Mapy.cz1. Skalky na Vozkovi2. Vozka od Skalního okna u Červené hory3. Vozka od Keprníku4. Vozka od Červené hory5. Vozka a spol. ze sjezdovek nad Kouty6. Vozka a spol. z Pradědu7. Skály na Vozkovi v reklamě
Spřízněné vrcholy