Keprník je dvouvrcholový nebo spíš dvouhrbý. Druhý vrcholek se nazývá Žalostná (s žalostnou prominencí 8 m) a najdeme na něm sestavu pěkných skalek podobně jako na Vozkovi. Hlavní vrchol není zalesněný a proto je z něj krásný výhled na všechny strany. Pokud počasí dovolí, uvidíme z Keprníku celé best of Jeseníky - Praděd, Červenou horu, Vozku, Šerák, Kraličák a plno dalších. Dokonce občas i Krkonoše. Na nejvyšším bodě jsou nízké skalky a na nich příroda vytvořila plošinu pro turisty. Člověk už tam pak doplnil v r. 1946 válcovitý kámen, na kterém jsou vyznačeny nejvýznamnější výhledové vrcholy.
Původ názvu není úplně jasný. S největší pravděpodobností pochází od byliny koprníček bezobalný neboli medvědí kořínek, která roste na horských svazích. Mezi našimi předky byl dost populární při střevních problémech. Další legenda praví, že vrchol má jméno podle horského skřítka. A skřítek Keprník zní skutečně malebně. Německý název je Glaserberg čili Skleněná hora, takže ani tady si nepomůžeme.
Z geologického pohledu se Keprník skládá hlavně z rul a svorů. Hora vznikla pravděpodobně před 250 miliony let, kdy ji vrásnění vyzdvihlo až do 4-tisícových výšek. Škoda, že to tak nezůstalo. Pak se postupně snížila na 1.000 m a posléze opět narostla na 2.000 m. Zvětrávání a snižování ji poté vymodelovalo na současnou výšku a tvar. V době ledové sahal až k úpatí Kerpníku ledovec.
Na východních i západních svazích Keprníku pramení řada potoků. Občas na nich najdeme i několik drobnějších vodopádků např. na Jelením, Rudohorském, Klepáčském či Bystrém potoce. Kolem sedla s Vozkou se nachází rašeliniště. Na Keprník prý zavítala i císařovna Sissi, jinak nadšená turistka. Družina tehdy šla ze západní strany, dnes turisticky nepřístupné. Císařovna přespala v dodnes existující Jelení boudě a celou událost připomíná pamětní kámen u lesní cesty na severních svazích Vozky.
Přes Keprník vede magistrála a třeba trasa z Červenohorského sedla přes Kamenné okno a Vozku na Ramzovou je jednou z nejpěknějších v Jeseníkách. Blízkost Šeráku a tudíž lanovky i chaty činí z Keprníku snadno dostupný vrchol i pro méně zdatné. A taky v zimě pro běžkaře.
Dvorní dodavatel piva pro jesenickou oblast, hanušovický pivovar, nelenil a po Šeráku a Keprníku nazval i svoje piva. Keprník je 13° a k mání je jen v sudech, nikoliv jako lahváč.
Šerák | Vozka | Červená hora | Spálený vrch | Černava |