Zadný Gerlach  2.616 m

Zadný Gerlach je menším, avšak nikoliv malým bratříčkem Gerlachovského štítu. Oba od sebe odděluje Tetmajerovo sedlo.

Historickou zajímavostí jsou trosky letadla z 2. světové války, které tu havarovalo ve špatném počasí v říjnu 1944 a leží pod sedlem na straně Batizovské doliny. Nejedná se bohužel o letoun Luftwaffe, ale o stroj 2. čsl. paradesantní brigády, letící podpořit SNP. Zahynulo tehdy 24 mužů, což je největší tragédie v dějinách Tater. Byť za ni hory přímo nemohly. Trosky se podařilo objevit až téměř po roce a až v létě 1946 byla mrtvá těla snesena do údolí a pochována na hřbitově v Gerlachově. Z muzeálních důvodů byla snesena i část trosek, takže na místě tragédie už dnes najdeme pouze pár rezavých součástí.

Zadný Gerlach je turisticky nepřístupný, avšak vede přes něj populární Martinka, trasa lezeckého výstupu na Gerlachovský štít z Polského hřebene.


Prvovýstupy:
24.8.1895 (letní) -  Janusz Chmielowski, Jędrzej Wala ml.
9.2.1913 (zimní) -  Gyula A. Hefty, Gyula Komarnicki
Prominence: 23 m Key col: Tetmajerovo sedlo Parent: Gerlachovský štít
GPS: 49°09'59''N   20°07'54''E
polsky: Zadni Gerlach německy: Samuel Roth Spitze maďarsky: Hátsó–Gerlachfalvi–csúcs

Gerlachovský štít má tvar indiánského nosu a spolu s Tetmajerovým sedlem a Zadním Gerlachem tvoří vrcholovou linii, která je na většině panoramat snadno rozpoznatelná. Když připočteme jejich výšku, tvoří oba Gerlachy významný tatranský orientační bod.
1. Chaotický Gerlachovský hřeben z Východnej Vysokej   V2. Zadný Gerlach z Východnej Vysokej   SV3. Zadný Gerlach z Končistej   JZ4. Zadný Gerlach ze štítu nad Zeleným   S5. Zadný Gerlach z výstupu Martinkou   S6. Zadný Gerlach z vrcholového výšvihu na Gerlachovský štít   S


Spřízněné štíty