Finsteraarhorn
Finsteraarhornhütte stojí na strmém západním úbočí Finsteraarhornu. Je jednou z nejodlehlejších a nejhůře přístupných chat v Alpách. Nevedou k ní značené cesty, jen trasy po ledovci.

První chata, vlastně spíš chatička s 12 místy zde vznikla už v r. 1905. Brzy přestala stačit a proto nad ní byla postavena druhá dvoupatrová s 31 místy. Ta byla renovována v r. 1969 a do dnešní podoby přestavěna v r. 2002. Stará chatička dodnes slouží jako Winterraum.


Typ: Chata chata
Země: Švýcarsko Skupina: Bernské Alpy
Vlastník: SAC Lůžka: 110 (12) Otevřeno: polovina června - polovina září
Výška: 3048 mnm Prvostavba: 1905 GPS: 46°31'19''N   8°06'52''E
Akční rádius: Web: finsteraarhornhuette.ch
Finsteraarhorn   PD 
Gross Grünhorn   PD+ 
Hinter Fiescherhorn   PD 
Gross Fiescherhorn   PD 

Přístup1. Ze sedla Jungfraujoch

Od stanice zubačky Jungfraujoch se vydáme po ledovci Jungfraufirn. Kolem chaty Konkordiahütte doleva a přes sedlo Grünhornlücke na ledovec Fiescher. Přes něj k masivu Finsteraarhornu a chatě. Celkem asi 6 hod.

2. Z Fiesche přes Konkordiahütte

Z údolí z Fiesche se dostaneme lanovkou až na Fiescheralp. Odtud po cestě k jezeru Märjelen a dále k ledovci Grosser Aletsch. Přes ledovec k chatě Konkordiahütte a dále stejně jako předchozí trasa. Celkem asi 7-8 hod.

3. Od jezera Oberaar přes Oberaarjoch

Od chaty Berghaus Oberaar obejdeme jezero zprava ze severu. Dále přes ledovec Oberaar vyhýbajíce se trhlinám na sedlo Oberaarjoch. Z něj na ledovec Studer a obchvatem z jihu kolem masivu Finsteraarhornu (resp. vrcholku Rotloch) na ledovec Fiescher a po něm k chatě. Dohromady asi 7-8 hod.

Další variantou je z ledovce Studer přejít sedlo Gemschlicke. Vlevo mineme Finsteraarrothorn.