Broad Peak   8.047 m

Země: Pákistán, Čína Prominence: 1.701 m Výstupy: 359
Výška: 8.047 m Isolation: 8,6 km Mrtví: 24
GPS: 35°48'42''N   76°33'56''E Parent: K2 Fatality rate: 6.7% (2010)

Broad Peak je jedním z velké karákoramské čtyřky nacházející se v okolí ledovce Baltoro a 'ledovcové křižovatky' Concordia. Od K2 jej dělí vzdušnou čarou necelých 9 km, od Gašerbrumu II 10 a od Gašerbrumu I 15 km. Často plní nevděčnou úlohu předkapely K2, kdy jej některé výpravy využívají jako vhodný aklimatizační výstup nebo náhradní program, když na druhé nejvyšší hoře světa něco neklapne.

Původní jméno Broad Peaku znělo K3, čili změřená jako 3. v pořadí na masivu. Současný název navrhl až britský cestovatel, dobrodruh a poslanec William Convay při první průzkumné výpravě v r. 1892. V překladu znamená Široký vrchol a pro rozložitý masiv o délce 2 km se dobře hodí. Pojmenování se také okamžitě ujalo a dnes je téměř bez výhrad používáno asi jako jediný anglický název pro osmitisícovku. Zřejmě z důvodů politické korektnosti je i Everest Čomolungma a K2 Čhogori. Existují i přepisy Broad Peaku do jiných jazyků, např. Fajčan Kangri v místním jazace baltí, ale ty jsou jen doslovným překladem. Název se občas plete s Hidden Peak, což je přezdívka nedalekého Gašerbrumu I.

Broad Peak je 12. nejvyšší horou světa a má 3 vrcholy:

Broad Peak (8.047 m)
Broad Peak central (8.016 m)
Broad Peak sever (7.550 m)

Hlavní vrchol má ještě předvrchol zvaný Rocky summit (8.028 m). Někdy se jako další vrchol uvádí i Kharut Kangri (6.942 m) ležící SV od severního vrcholu. Existují snahy uznat centrální vrchol za samostatnou 15. osmitisícovku (stejně jako např. Lhotse Shar), ale šance je nevalná.

Hřeben mezi severním a hlavním vrcholem má skoro 2,5 km, což odpovídá pojmenování hory. Z vrcholů spadají 4 stěny: JZ, SZ, SV a východní.

O výšku hlavního vrcholu se nějakou dobu vedly spory. Zeměměřiči vévody abruzského naměřili v r. 1909 8.270 m, ale brzy bylo zřejmé, že přestřelili. Na konci 20. let byla hora přeměřena a stanovena výška, která se používá dodnes.

Všechny nejvyšší vrcholy Karákoramu se nachází v třaskavé oblasti Kašmír. V minulosti tu vládli hinduisté, muslimové, Mughalové, Afghánci, Sikhové, Britové a čert ví, kdo ještě. Po 2. Světové válce se britská Indie rozdělila na Pákistán a samostatnou Indii a hned začala válka o Kašmír. Ten byl nakonec pod záštitou OSN rozdělený linií příměří, část připadla i Číně. Všechny čtyři osmitisícovky leží dnes na pákistánsko-čínské hranici, ale leze se na ně většinou z Pákistánu. Indie zůstala ze hry, alespoň co se hor týče. Nicméně Kašmír časovanou bombou zůstal, oba soupeři o něj vedli už několik válek a střílí se tu dodnes.

Broad Peak vždy byl a bude ve stínu K2. První se o něj pokusili Němci pod vedením legendárního Karla Herrligkoffera až v r. 1954, prvovýstup se podařil v r. 1957 Rakušanům. Dnes vede na vrchol 7 cest.





1. Broad Peak z JZ z ledovce Godwin Austen



2. Tři vrcholy Broad Peaku ze SZ



3. Východní stěna z čínské strany



4. Broad Peak v jedné linii z výstupu na K2 ze severu



5. Broad Peak zespodu z ledovce Godwin Austen



6. Broad Peak a velký bratr K2 z ledovcové křižovatky Concordia



7. Letecký pohled na chloubu Karákoramu



8. Vrchol Broad Peaku z předvrcholu Rocky summit na Normálce




Spřízněné štíty