Jelení hřbet  1.367 m
Masiv: Pradědský Povrch: 2,8 km2 Ø sklon: 17°
Prominence: 40 m Key col: sedlo Nad Malým kotlem Parent: Velký Máj
Izolace: 0,8 km Parent: Velký Máj Povodí: Dunaj, Odra
GPS: 50°2'22''N   17°12'02''E

Na hřebeni z Vysoké hole na Ztracené kameny se nachází 4 nevýrazné obliny - Velký Máj, Jelení hřbet, Břidličná hora a Pecny. Každá z nich má kupodivu status samostatného vrcholu. Jelení hřbet je druhý z nich počítáno ze severu. Jeho SV svahy spadají do strmého Malého Kotle, kde pramení i Kotelný potok, který se později vlévá do říčky Moravice. Severní svahy zase ústí do rokle u sedla Nad Malým kotlem, odkud vyvěrá i jeden z pramenů říčky Merta.

Kolem Jeleního hřbetu vede značená trasa. Úplný vrchol se však nachází mimo ni asi 500 m severně od rozcestí u Jelení studánky. Potkáme tu občas i kamzíky. Ti ovšem nejsou původními obyvateli, přivezl je člověk.

Jelení studánka je oblíbeným místem, křižují se zde dvě turistické trasy. Na hřebenovku se napojují výstupové cesty z Rýmařova a Vernířovic. Studánka přímo na hřebeni je spíš výjimkou, většinu pramenů najdeme na svazích. Slušelo by to tu i chatě, studánka se nachází v optimální poloze mezi Skřítkem a Ovčárnou a je tudíž ideálním odpočinkovým místem. Žádná chata tu však nikdy nestála. Ještě před r. 1850 jsou zmínky o 'kamenné švýcárně', která ale brzy zanikla. Kolem r. 1890 zde chtěl postavit chatu německý Moravskoslezský sudetský horský spolek (MSSGV), ale narážel na trvalý nesouhlas vlastníka pozemků, bratří Kleinů. Neuspěl ani přesun projektu na vedlejší Břidličnou horu. Až v r. 1915 zde postavil hrabě František Harrach kamennou útulnu, protože už tehdy dělali turisté bordel a kolem studánky se válely odpadky. Útulna byla ve 30. letech zničena a na jejím místě vznikla v 60. letech podobná, která stojí dodnes. Kromě toho nedaleko odtud, v sedle Nad Malým kotlem, stával ovčín. Byla to ale jen krátká epizoda, postaven byl v r. 1774 a o 5 let později vyhořel.

Německý název Jeleního hřbetu je Großer Hirschkamm (Hirsch = jelen, kamm = hřeben), což odpovídá češtině.Mapy.cz1. Reliéf hřebene ze Spáleného vrchu2. Jelení hřbet z vyhlídky pod Homolí3. Jelení hřbet z Břidličné hory4. Jelení hřbet od Františkovy myslivny5. Jelení hřbet ze ze sedla Nad Malým kotlem6. Reliéf hřebene od Slezské Harty7. Jelení studánka
Spřízněné vrcholy