|
Přes Velký Máj vede jesenická magistrála. Úplný vrchol se nachází asi 200 m severně od cesty, je na něm geodetická tyč. V okolí najdeme i rašeliniště. Kromě Velkého existuje i Malý Máj, což je vyvýšenina asi 3,5 km vzdušnou čarou východně od hlavního vrcholu.
Travnaté plošiny na hřebeni dřív poskytovaly vhodnou potravu pro ovce, v sedle Nad Malým kotlem stával i ovčín. Ale to už málokdo pamatuje, postaven byl v r. 1774 a o 5 let později vyhořel. Německý název kopce zní Großer Maiberg nebo prostě jen Mai Berg, což odpovídá češtině.
Asi 400 m severně od sedla Nad Malým kotlem po je na skalce umístěna pamětní deska Franze Kleina III. Připevnili ji sem v r. 1937 lesníci za jeho zásluhy o obnovu lesů v Jeseníkách. Příběh Kleinů připomíná americkou pohádku. Kolem r. 1800 se v Kociánově u Loučné nad Desnou v rodině chalupníka narodilo 6 bratrů. Dostali jen základní vzdělání ve venkovské škole a přesto se vypracovali na jednu z nejúspěšnějších podnikatelských rodin v Rakousku - Uhersku. Budovali železnice, silnice i vodní stavby. V období 1837 - 1877 postavili téměř 3.700 km železničních tratí na území celé monarchie a to včetně obtížných horských úseků např. přes průsmyk Semmering. Z rodné vísky se postupně přesunuli do honosných paláců v Brně, Praze a Vídni.
V r. 1844 koupili od hrabat Mitrovských panství Vízmberk (dnes Loučná nad Desnou), tedy oblast, odkud pocházeli. Získali tím i cennou surovinovou základnu pro stavbu železnic. Z řady jejich dětí pokračoval v podnikání jen Franz Klein II., který v r. 1865 založil pod Velkým Májem nejznámější loveckou chatu v Jeseníkách - Franzens Jagdhaus, dnes známou jako Františkova myslivna. A jeho syn (1825 - 1882) má dnes poblíž zmíněnou pamětní desku. Ostatní potomci se spíš věnovali rozhazování rodinného majetku ve městech, což mělo za důsledek úpadek kleinovských firem na konci 19. století.