Malý Žabí štít  2.098 m

Malý Žabí štít tvoří západní rameno ojedinělé doliny - Žabiej Bielovodskej. Tato téměř uzavřená roklina tvaru kapky je bohužel rezervací s nejvyšším stupněm ochrany, takže pokud nechcete riskovat konflikt zájmů s Tatrany, uvidíte ji pouze na mapě nebo na ojedinělých fotkách. Vstup tvoří vyvýšený práh a na dně si lebedí 2 plesa - Nižné a Vyšné Bielovodské Žabie.

Malý Žabí štít je dvouvrcholový. Kromě hlavního jižního leží na hřebeni o pár set metrů severněji ještě další vrchol s názvem Žabia kopa (polsky Żabia Czuba). Je o dvacet metrů nižší. Jižně od hlavního vrcholu vybíhá na západ k Morskiemu oko Hřeben Apoštolů. Najdeme na něm 7 věží, na rozdíl od původních 12 apoštolů. Naproti z Mlynára zase spadá k severu hřeben, kde najdeme 5 Anjelov.

Ačkoliv je štít malý výškou i názvem, jsou z něj krásné výhledy na Morskie oko, polské Tatry, Mengusovské štíty, Gerlach, Ľadové štíty, Širokú a Belianske Tatry. Zde uvedené prvovýstupy jsou oficiálně zaznamenané, ale téměř jistě na vrcholu stáli lidé už daleko dříve. Horu odedávna znali pastevci, travnaté východní svahy se výborně hodily pro pastvu ovcí.

Malý Žabí štít je velmi málo navštěvovaný. Značný podíl na tom má zákaz vstupu do zmíněné rezervace. Přitom z Žabiej Bielovodskej doliny je přístup poměrně snadný. Z Polska je komplikovanější.

Štít bývá často nazýván nespisovně polsky Nižný Žabí štít.


Prvovýstupy:
30.7.1903 (letní) -  Apolinary Garlicki
5.1.1914 (zimní) -  Józef Lesiecki, Józef Oppenheim
Prominence: 74 m Key col: Bielovodské sedlo Parent: Žabí Mních
Izolace: 0,8 km Parent: Žabí Mních
GPS: 49°11'46''N   20°05'07''E
polsky: Żabi Szczyt Niżni německy: Kleine Froschspitze maďarsky: Kis-Békás-csúcs

Malý Žabák nemá výrazný tvar. Nejlépe je vidět z Bielovodskej doliny od horárně Biela voda a potom z Mlynára a Veľkého Žabieho štítu. Z Polska potom ze od Morskieho oka na Szpiglasowy Wierch (Hrubý štít) a z hřebene na Miedziane či Opalony Wierch.
1. Malý Žabí štít z Veľkého Žabího štítu   J2. Malý Žabí štít z výstupu na Szpiglasowy Wierch   Z3. Malý Žabí štít z Bielovodskej doliny   S4. Malý Žabí štít z Mengusovského sedla   JZ5. Malý Žabí štít z Voliej veže   J6. Malý Žabí štít z Malých Rysů   J7. Žabia kopa od Nižného Žabieho Bielovodského plesa   V
Spřízněné štíty