Mlynár  2.170 m

Mlynár je mohutný štít v bočním hřebeni Velkého Žabího štítu. Klene se nad unikátní Žabí Bielovodskou dolinou, ve které ovšem panuje režim nejpřísnější rezervace a je tudíž turistům zapovězená. Vrchol bývá navštevován zřídka, což je způsobeno jednak rezervační politikou TANAPu a druhak odlehlostí od turistických center.

Svůj název odvozuje Mlynár údajně od skaliska, které vyčnívá z východního hřebene a připomíná svým tvarem člověka, zvedajícího velký mlýnský kámen. Nejsouce obdařeni takovou fantaztií jako autoři, žádné podobné skalisko jsme tam bohužel nezaznamenali.

Již v dávných dobách byl masív Mlynára navštěvován lovci kamzíků, avšak doložený prvovýstup trojice Poláků pochází až z roku 1881.


Prvovýstupy:
okolo 1881 (letní) -  Ludwik Chałubiński, Wojciech Bukowski, Jan Gronikowski
4.2.1914 (zimní) -  Józef Lesiecki, Józef Oppenheim
Prominence: 83 m Key col: Mlynárovo sedlo Parent: Rysy
Izolace: 1,9 km Parent: Rysy
GPS: 49°11'36''N   20°06'11''E
polsky: Młynarz německy: Müller maďarsky: Molnár

Mlynár budí pozornost svou majestátností a zdánlivou nepřístupností obzvláště při pohledech z Bielovodskej doliny (foto 5), odkud jej asi nejčastěji uvidíte. Z ostatních úhlů už takový respekt nevzbuzuje a od Malých Rysů a Velkého Žabího štítu na něj vede poměrně povlovný hřeben.

Mlynár nepatří k hlavním tatranským orientačním bodům, na panoramatech jej však určitě zaznamenáte častěji než jeho většího souputníka - Velký Žabí štít.

1. Mlynár z Bielovodskej doliny   S2. Mlynár ze Svišťovej doliny   V3. Mlynár z prahu Ťažkej doliny   JV4. Mlynár z Malých Rysů   JZ5. Klasický pohled na Mlynára z Bielovodskej doliny   S6. Mlynár ze svahů Veľkého Žabieho štítu   Z
Spřízněné štíty