Široká  2.210 m

Široká je nejvyšším vrcholem masivu, který jakoby už svým charakterem do Vysokých Tater nepatřil a mohl by se klidně nazývat Široké Tatry.

Leží na hřebeni spadajícím z Malého Javorového štítu a klene se nad Bielovodskou a Javorovou dolinou. Je osamoceným solitérem dívajícím se na všechny vyšší sousedy z uctivé dálky. Je sice poměrně snadno dostupná, ale jelikož se nachází v rezervaci, je turistům zapovězená. Její jméno je odvozené od mohutného SV svahu spadajícího do Širokej doliny.


Prvovýstupy:
20.9.1835 (letní) -  Johann Heinrich Blasius, Gustav Hartlaub, Alexander Keyserling
25.3.1912 (zimní) -  Stefan Komornicki, Józef Lesiecki, A. Loria, L. Loria, Józef Oppenheim, Mieczysław Świerz, Witold Świerz
Prominence: 172 m Key col: sedlo nad Zeleným Parent: Veľká Javorová veža
GPS: 49°12'32''N   20°08'11''E
polsky: Szeroka Jaworzyńska německy: Siroka maďarsky: Siroka

Široká je vrcholem, připomínajícím spíše Belianské než Vysoké Tatry. Při pohledu z Rysů tvoří úhlednou skalní pyramidku (foto 1, 2), z ostatních pohledů se jedná o povlovný a táhlý vrchol. Je z něj velkolepý výhled, obzvláště na masiv Ľadových štítů.
1. Široká z Rysů   JZ2. Široká od Zmrzlého plesa v Ťažkej doline   JZ3. Široká od Tatranskej Javoriny   S4. Široká ze Zadnej Javorovej doliny   JV5. Široká od Zámkov   SZ6. Široká ze Štítu nad Zeleným, v popředí Široké sedlo   J7. Mohutný chrbát Širokej od Horvátova vrchu   SZ
Spřízněné štíty