Javorový štít  2.417 m

Javorový štít je výrazná hora v hlavním hřebeni Vysokých Tater. Má o něco menšího bratříčka, Malý Javorový štít, se kterým tvoří dvojčata. Samotný Javorový štít má taktéž 2 vrcholy, hlavní je ten V.

Název štítu, jakožto i přilehlé Javorové doliny a čtyř Javorových ples, pochází od javorových porostů, kterých zde bylo jako máku. Ovšem v 18. a 19. století tyto lesy prakticky zlikvidoval hutnický průmysl v Tatranskej Javorine. Až v r. 1936 přešlo javorinské panství do státního majetku a to také znamenalo konec drancování lesů.

Prvovýstup je z roku 1897 a vedl žlabem ve V stěně, tedy trasou, která je hojně používaná i dnes.

Lezecky nejlákavější je 400 m vysoká S stěna protkaná pavučinou asi 25 cest nižších a středních obtížností. Skály jsou tu dost rozlámané, o čemž svědčí i mohutná kamenná lavina, která se zde zřítila v r. 1938 a navždy změnila profil stěny. Zahynul zde také mimo jiné i legendární 'král tatranských vůdců' pšonek Klimek Bachleda v roce 1910 při záchranné akci.

Stěny, spadající do Velké Studené doliny, mají 200-300 metrů a taktéž poskytují atraktivní lezecký terén.


Prvovýstupy:
13.7.1897 (letní) -  Karol Englisch, Antoniną Englisch, vůdce Johann Hunsdorfer
9.12.1911 (zimní) -  Gyula A. Hefty, Gyula Komarnicki
Prominence: 168 m Key col: Javorové sedlo Parent: Široká veža
Izolace: 1,1 km Parent: Široká veža
GPS: 49°11'15''N   20°10'06''E
polsky: Jaworowy Szczyt německy: Krötenseespitze maďarsky: Varangyos-tavi-csúcs

Javorák vyniká mohutným a plochým vrcholovým platem. Jakoby jej někdo seřízl nožem na dort. Toto plató je možné zaměnit snad pouze z určitých pohledů s Baraními rohy (foto 8) či Kôprovský štítem (foto 10). Jinak je unikátní a podle něj je Javorák snadno k poznání na tatranských panoramatech.
1. Javorový štít ze Slavkovského štítu   J2. Javorový štít zpod Priečneho sedla   V3. Javorový štít z Prostredného hrotu   V4. Javorový štít ze závěru Velké Studené doliny   JZ5. Javorový štít ze Sedielka   SV6. Javorový štít ze Široké   SZ7. Javorový štít z Čubriny   Z
 X 
8. Javorový štít
9. Baranie rohy
 X 
10. Javorový štít
11. Kôprovský štít
Spřízněné štíty