Malý Javorový štít  2.385 m

Malý Javorový štít je uzlový vrchol v Hlavním tatranském hřebeni. Vybíhají z něj tři hřebeny a klene se tudíž nad třemi dolinami. Jak už název napovídá, jedná se o menšího bratříčka Javorového štítu, se kterým tvoří mohutný masiv. Ale bratříčka tak důstojného, že by si možná zasloužil vlastní název. Je to totiž pořádný kus skály.

První na vrcholu stanula navlas stejná sestava jako na Javorovém štítu, jen o 5 let později.

Lezci občas využívají severní stěnu. Ta je součástí Javorového múru, utěšené skalní hradby spadající do Javorovej doliny. Vede v ní asi 10 cest v hodně zvětralé skále a je spíše lezená v zimním období.


Prvovýstupy:
20.8.1902 (letní) -  Karol Englisch, Antoniną Englisch, Johann Hunsdorfer
5.1.1913 (zimní) -  Gyula A. Hefty, István Laufer
Prominence: ? Key col: Javorová škára Parent: Javorový štít
GPS: 49°11'15''N   20°09'48''E
polsky: Mały Jaworowy Szczyt německy: Javorovaspitze, Antonienspitze maďarsky: Jávor-csúcs

Malý Javorák nepatří k důležitým tatranským orientačním bodům. Z Velké Studené doliny má nevýrazný oblý tvar, ze severu či západu už sice budí větší respekt, nicméně na panoramatech jej pravděpodobně budete hledat hlavně podle jeho většího bratříčka - Javorového štítu.
1. Malý Javorový štít z Bradavice   J2. Malý Javorový štít ze Slavkovského štítu   JV3. Malý Javorový štít ze Sedielka   SV4. Malý Javorový štít ze Svišťového štítu   Z5. Malý Javorový štít z konce Velké Studené doliny   JZ6. Javorové štíty z Vareškového hrebeňa   J7. Malý Javorový štít ze Zadnej Javorovej veže   Z
Spřízněné štíty