Strelecká veža  2.130 m

Strelecká veža je vyvýšenina uprostřed Veľkej Studenej doliny. Kdysi pravděpodobně trčela osaměle z ledovce, pročež jí geologové říkají nunatak. Je snadno přístupná a hodně navštěvovaná, protože skýtá utěšený pohled na panorama Velkej Studenej doliny. Nicméně oficiálně na ni značka nevede. Ale nedaleko prochází z Priečneho sedla na Zbojnickú chatu a Strelecká veža je nedalekým a lákavým cílem.

Její název odkazuje k lovcům a pytlákům. Jižní stěnu využívají horolezci, vede zde asi 10 cest hlavně nižších obtížností. Takový horolezec, vystoupivší na Streleckú vežu, stává se pro okolní turisty na vrcholu důkazem pomatenosti. Z druhé strany je totiž veža snadno přístupná placka, takže proč by se měl někdo dřít s nějakou šílenou skálou, když se to dá v pohodě obejít?


Prvovýstupy:
19.6.1902 (letní) -  Maximilian Bröske, Johann Breuer ml. a Johann Hunsdorfer st. Jedná se o první doložený výstup, vrchol byl navštěvovaný už odedávna.
15.4.1911 (zimní) -  Lajos Károly Horn, Siegfried Neumann, Jenő Serényi
Prominence: ? Key col: Strelecké polia Parent: Ostrý štít
GPS: 49°10'59''N   20°10'46''E
polsky: Strzelecka Turnia německy: Jägerbreitenturm maďarsky: Vadász-lejto-torony

Jak už bylo naznačeno, Strelecká veža je horou dvou tváří. Zespodu působí mohutně a nepřístupně, ale pokud ji obejdeme, stane se najednou nevýraznou vyvýšeninou, v čemž malinko připomíná Jastrabiu vežu. Nejčastěji ji uvidíme při průchodu Veľkou Studenou dolinou či ze Slavkovského štítu.
1. Strelecká veža z Veľkej Studenej doliny   J2. Strelecká veža zpoza vrcholu, v pozadí Slavkovský štít   S3. Strelecká veža ze Slavkovského štítu připomíná zahradní skalku   J4. Strelecká veža ze dna Veľkej Studenej doliny se jeví obrovitou   J5. Strelecká veža z Veľkej Studenej doliny   J
Spřízněné štíty