Ostrý štít  2.360 m

Ostrý štít leží v Hlavním tatranském hřebeni. Má dva vrcholy, Malý Ostrý a Ostrý štít oddělené Prielomom v Ostrom.

Nepatří k nejvyšším, zato však k nejhůře dostupným horám. Na všechny strany spadá strmými srázy nebo nepříjemnými hřebeny. Dlouho byl považován za nedostupný a odolával řadě pokusů z různých stran. Nakonec byl zlezen v r. 1902 jako jeden z posledních vrcholů v Tatrách. Zasloužili se o to Karol Englisch, jeho matka Antónia a dva horští vůdci. Prvovýstup proběhl severními svahy z Javorovej doliny, dnes je tato cesta hodnocená stupněm II-III. Tehdy se ovšem lezlo s použitím technických pomůcek a některé ze skob z tehdejších výstupů jsou ve stěně dodnes.

Oidipovská dvojice Karol & Antónia patří k tatranským lezeckým legendám. Spolu se svým oblíbeným vůdcem Jánom Hunsdorferom st. stáli poprvé na vrcholu Čierneho štítu, Divej veže, Kostolov, Javorového štítu, Snehového štítu a řady dalších.

Dalším zásadním počinem byl prvovýstup jižní stěnou Simona Häberleina a manželů Bröskeových, což je spolu s jejich výstupem na Žabieho kôňa o tři dny dříve považováno za počátek sportovního lezení v Tatrách. Jižní srázy Ostrého štítu poskytují zajímavý lezecký terén dodnes, byť většinu zdejších cest už dnes hodnotíme spíše lehčími stupni obtížnosti.


Prvovýstupy:
25.8.1902 (letní) -  Karol Englisch, Antoniną Englisch, Johann Hunsdorfer, Johann Strompf
23.4.1911 (zimní) -  Gyula Komarnicki, Alfréd Grósz
Prominence: 74 m Key col: Biela lávka Parent: Široká veža
GPS: 49°11'20''N   20°10'32''E
polsky: Ostry Szczyt německy: Spitzer Turm maďarsky: Hegyes-torony

Ostrý štít připomíná matku s dítětem. Pro svůj poměrně malý vzrůst často zaniká mezi odrostlejšími kolegy - Javorovým štítem či Širokou vežou. Jeho tvar z jihu je charakteristický a těžko zaměnitelný. Z ostatních pohledů už je to horší. Na panoramatech jej budete pravděpodobně hledat podle blízkosti Javorového štítu.
1. Ostrý štít od Sivých plies   J2. Ze Slavkovského štítu vyhlíží Ostrý štít jako bezvýznamný prťavec   J3. Ostrý štít od Priečneho sedla   V4. Ostrý štít ze Zbojnické chaty   JZ5. Ostrý štít ze Široké   SZ6. Ostrý štít ze Sedielka   SV7. Ostrý štít od Javorového štítu   Z
Spřízněné štíty