Svišťový štít  2.382 m

Svišťový štít leží na Hlavním tatranském hřebeni. Klene se nad charismatickou Divou dolinou, která tvoří téměř uzavřený kotel. Má 3 vrcholy, dokonce samostatně pojmenované. Nejvyšší je Veľký Svišťový štít, o něco západněji na hřebeni leží Prostredný a Malý Svišťový stít.

Vrchol je lehce přístupný jak v létě tak i v zimě, kdy se stává častým cílem skialpinistů. Přesto na něj nevede značka, čertví proč. Návrhy na zpřístupnění štítu sice existují, ale to zřejmě dřív vyhasne slunce. Severní stěna je vysoká 500 m a spolu s o něco nižší západní stěnou poskytují i několik lezeckých cest byť zřídka lezených.

Název je podle předpokladů odvozený od té upištěné a roztomilé potvory, která se neustále schovává a mizí v šutroviscích, sviště vrchovského. Tento po kamzících druhý nejpopulárnější člen tatranské fauny se dříve nazýval i malebnými slovenskými slovy mercúň nebo hvizdák. Měří kolem 60 cm a do Tater se dostal ještě během zalednění severskými ledovci. Během krátkého léta se přecpává, co to jenom jde, aby mu tuková vrstva vydržela během dlouhého sedmiměsíčního spánku. Tehdy mu teplota klesá až na 4°C. Po 2. světové válce byl svišť na pokraji vymření, ani ne tak díky Wehrmachtu jako kvůli pytlákům. Až založení TANAPu v r. 1949 sviští populaci pro Tatry zachránilo.

Ze Svišťového štítu je velmi pěkný výhled na všechny strany.


Prvovýstupy:
20.7.1897 (letní) -  August Otto, Johann Hunsdorfer senior. Před tímto datem už však na štít chodili lovci i kartografové.
16.2.1913 (zimní) -  Gyula Komarnicki
Prominence: 93 m Key col: sedlo Prielom Parent: Bradavica
GPS: 49°10'58''N   20°08'41''E
polsky: Świstowy Szczyt německy: Mittelgebirge maďarsky: Kozéphegység

Samotný Svišťový štít má tvar jako tisíce jiných. Avšak z některých pohledů se dá snadno identifikovat pomocí zmíněné již Divé kotliny, která svým kruhovým tvarem jako od hrnčíře tvoří jedinečný úkaz. Jinak je štít rozpoznatelný podle svých zapamatovatelnějších sousedů - Bradavice, Javorového štítu atd.
1. Svišťový štít z Bradavice   JV2. Svišťový štít z Gerlachu   J3. Svišťový štít od Zbojnické chaty   V4. Svišťový štít od Malého Javorového štítu   SV5. Svišťový štít od Ťažkého plesa   Z
Spřízněné štíty