Eccles
Bivak Eccles (někde též Lampugnani) má strategickou polohu na jižní straně Mont Blancu. Slouží jako výchozí bod pro výstupy hřebeny Innominata, Brouillard a někdy i de Peuterey. Jedná se vlastně o plechová dvojčata kousek od sebe. Starší a výše položený má kapacitu 6 míst (2 na zemi) a novější 8.

Původní bivak zde byl postaven v r. 1939, ale v r. 1952 byl zničen explozí plynové bomby. V r. 1958 vznikl nový, pojmenovaný po horolezci Giuseppe Lampugnanim, jednom ze zakladatelů italského Alpského svazu. V r. 1980 byl postaven o něco níže další bivak s 8 místy pojmenovaný Marco Crippa. A konečně, v r. 2011 byl Lampugnani nahrazen jinou plechovkou se stabilnější pozicí a delším jménem Giuseppe Lampugnani - Giancarlo Grassi. A protože kdo se má v těch Talijánech vyznat, je lépe označit obě budky souhrnným jménem Eccles po anglickém horolezci Jamesi Ecclesovi (1838-1915), který měl rozum a jmenoval se krátce. Mimoto má na svědomí prvovýstup na Mont Blanc z jižní strany, kde se bivak právě strategicky nachází.


Typ: Bivak bivak
Země: Itálie Skupina: Mont Blanc
Vlastník: CAI Lůžka: 14 (14) Otevřeno: celoročně
Výška: 3852 mnm Prvostavba: 1939 GPS: 45°49'12''N   6°52'24''E
Akční rádius: Web: -
Mont Blanc de Courmayeur   PD 
Punta Baretti   AD+ 
Mont Brouillard   AD 
Picco Luigi Amedeo   AD+ 
Aiguille Blanche de Peuterey   AD+ 
Mont Blanc   PD 

1. Dolní bivak2. Dolní bivak3. Horní bivak4. Horní bivakPřístupZ údolí Val Veny vystoupíme na chatu Monzino (3 hod.). Nad chatou přejdeme suťová pole a zamíříme k ledovci Brouillard. Jeho pravou částí stále prudčeji k bivakům. Závěrečný úsek je strmý sněhový svah. Od chaty Monzino celkem 6-7 hod.