Hintere Schwärze   3.628 m

Hintere Schwärze neboli italsky Cima Nera čili česky Zadní Temnota leží na rakousko-italské hranici v Tyrolsku v Ötztalských Alpách. Je šestou nejvyšší horou Rakouska (Grossglockner, Wildspitze, Weisskugel, Grossvenediger, Hinterer Brochkogel). Hora je obklopená ledovci, ze SV je to Schalfferner, z jihu Roßbergferner a ze SZ Marzellferner. Díky tomu tvoří oblíbený cíl skialpinistů.

Poprvé stál na vrcholu Vídeňák Ernst Pfeiffer s horskými vůdci Benedictem Klotzem a Josefem Scheiberem v r. 1867. Šli z Ventu a výstup jim trval 9 hodin. Jejich trasa se podobala dnešní Normálce, ale v horních partiích lezli rozlámaným JZ hřebenem.

Hintere Schwärze je poměrně nenápadný, ale nejvyšší široko daleko. Proto je proslulý krásným výhledem na všechny strany. Výstup Normálkou z chaty Martin Busch trvá 4:30 hod. Pro ctitele cepínů je zajímavá ledovcová severní stěna se sklonem 55°.


Země: Rakousko, Itálie Skupina: Ötztalské Alpy Masiv: Ötztalské Alpy
Prominence: 805 m Key col: Hochjoch 2819 m Parent: Wildspitze
Isolation: 12,9 km Parent: Wildspitze
Prvovýstupy:
10.9.1867 -  Ernst Pfeiffer a vůdci Benedict Klotz a Josef Scheiber. JZ hřeben.
1868 -  Franz Senn a Cyprian Granbichler. Východní hřeben.
30.9.1870 -  Moritz von Statzer a vůdci Alois Ennemoser a Gabriel Spechtenhauser. Dnešní Normálka přes západní svahy.
1877 -  Heinrich Heß a Ludwig Purtscheller. Severní hřeben okolo Mutmalspitze.
1912 -  H. Angerer, S. Plattner. Severní stěna.
GPS: 46°46'24''N   10°54'53''E
1. Hintere Schwärze ze Similaunu (Z)2. Hintere Schwärze z ledovce Marzellferner (SZ)3. Hintere Schwärze ze SV4. Západní hřeben z Marzellspitze5. Vrcholový hřebínek6. Panorama ze SV
Spřízněné štíty


Alpy    Ötztalské Alpy    Hintere Schwärze (výstupy)