Similaun   3.606 m

Similaun leží na rakousko-italské hranici v Tyrolsku v Ötztalských Alpách. Je sedmou nejvyšší horou Rakouska (Grossglockner, Wildspitze, Weisskugel, Grossvenediger, Hinterer Brochkogel, Hintere Schwärze). Sousedí se třemi ledovci, na severovýchodě je to Marzellferner, na severozápadě Niederjochferner a na jihu Grafferner.

Prvovýstup se podařil v r. 1834 Rakušanům Josef Raffeinerovi a Theodoru Kasererovi. Jejich trasa vedla z jihu, ale lišila se od dnešní Normálky. Byla těžší a přímější, stoupali přes vrcholy Wilder Hut a Kasererwartl. V r. 1907 byla prostoupena linie severní ledovcovou stěnou, ale ta se už nepoužívá kvůli riziku padajícího kamení. Dnes vedou na vrchol dvě hlavní trasy, italská z Vernaga a rakouská z Ventu. Hodně se chodí na skialpech.

Hora se nejvíce proslavila v r. 1991, kdy byla kousek od Similaunhütte v sedle Tisenjoch ve výšce 3.210 m nalezena v ledu dobře zachovalá mumie člověka z doby měděné. Tento pračlověk pojmenovaný Ötzi (podle Ötztalských Alp) měl parametry 160/50, čili evidentní lezec.

Původ podivného názvu je nejasný.


Země: Rakousko, Itálie Skupina: Ötztalské Alpy Masiv: Ötztalské Alpy
Prominence: 250 m Key col: Similaunjoch 3353 m Parent: Hintere Schwärze
Isolation: 2,8 km Parent: Hintere Schwärze
Prvovýstup:
1834 -  Josef Raffeiner a Theodor Kaserer. Jižní hřeben přes dnešní Kasererwartl.
GPS: 46°45'49''N   10°52'50''E
1. Similaun ze severu, v popředí hřeben Marzellkamm2. Similaun za západu3. Panorama ze západu4. Jižní stěna Similaunu z JZ od Pleresspitze5. Pohled na Similaun z rakouského údolí nad Ventem6. Ötzi v ledu
Spřízněné štíty


Alpy    Ötztalské Alpy    Similaun (výstupy)