Lagginhorn   4.010 m

Lagginhorn je méně známým sousedem Weissmiesu, který dal jméno i celému masivu. Přitom stačilo 8 metrů a všechno mohlo být naopak. Třetím výrazným vrcholem do party je pak Fletschhorn (3982 m). Tento trojspolek je zároveň nejvýchodnější částí Walliských Alp.

Poprvé na vrchol vystoupilo rovnou 9 lidí najednou, z toho 4 Angličané a 5 místních vůdců. Dnes má Lagginhorn pověst lehké čtyřtisícovky, normálka ZJZ hřebenem se dá vylézt bez zásadnějších problémů. I azyl v chatě Weissmies resp. lanovka na Hohsaas je poblíž. Jižní hřeben naopak poskytuje pěkné exponované lezení v kvalitní žulové skále.

Vzhledem připomíná Lagginhorn dvouhrbého velblouda. Kromě hlavního má na jižním hřebeni ještě výrazný předvrchol (3971 m). Nicméně i hlavní vrchol vystačí pouze na nejnižší čtyřtisícovku ve Švýcarsku. Ale pořád lepší než Sněžka.


Země: Švýcarsko Skupina: Walliské Alpy Masiv: Weissmies
Prominence: 511 m Key col: 3499 m Parent: Weissmies
Isolation: 3,3 km Parent: Weissmies
Prvovýstupy:
26.8.1856 -  Edward Levi Ames a tři další Angličané, vůdci Franz Andenmatten, Johann Josef Imseng a ještě tři další.
GPS: 46°9'25''N   8°0'11''E
1. Lagginhorn z výstupu na Weissmies (J)2. Lagginhorn od Mischabelhütte (JZ)3. Lagginhorn z Weissmiesu (J), vzadu se sněhovým platem Fletschhorn4. Lagginhorn ze sedla Fletsjoch (S)5. Tři dominanty masivu Weissmies ze západu6. Skalnatá východní strana Lagginhornu
Spřízněné štíty