Weissmies   4.023 m

Weissmies neboli Bílý mizera je nejvyšším vrcholem samostatného masivu stejného jména. Čtyřtisícovou hranici přesahuje jen o 17 metrů. Ještě o 7 metrů nižší je její soused Lagginhorn. Třetím výrazným vrcholem masivu je pak Fletschhorn (3982 m). Tento trojspolek je zároveň nejvýchodnější částí Walliských Alp.

Weissmies byl kdysi celý pokrytý ledovcem, avšak tání postupně odhalilo i jeho skalnaté stěny. Bílá už je dnes jen západní strana a to ještě ne celá. Výhled z vrcholu je jedním z nejhezčích v Alpách. Kromě masivu Mischabel a hřebene Nadelgrat lze za dobrých podmínek prý vidět i Milán.

Prvovýstup proběhl v roce 1855 po JZ hřebeni - Triftgratu, který už se dnes takřka nevyužívá. Tehdy totiž ještě nebyly lanovky a chaty. V současné době má Weissmies pověst jedné z nejlehčích čtyřtisícovek. Značnou měrou k tomu přispívá i lanovka na Hochsaas, díky níž se turisté bezbolestně dostanou do výšky 3100 m, a okolní chaty Weissmies, Hochsaas a Almageller. Výstup od lanovky vede takřka výhradně po ledovci s maximálním sklonem 40° a trvá asi 4 hodniny.


Země: Švýcarsko Skupina: Walliské Alpy Masiv: Weissmies
Prominence: 1.185 m Key col: Mondellipass (2838 m) Parent: Strahlhorn
Isolation: 11,4 km Parent: Lenzspitze
Prvovýstupy:
1855 -  Jakob Christian Häusser, Peter Josef Zurbriggen. JZ hřeben (Triftgrat), dnes méně využívaná varianta.
17.10.1876 -  J. A. Peebles, E. P. Jackson, Margaret Jackson (žena), vůdci P. Schlegel, U. Rubi, J. Martin. Východní stěna.
1884 -  C. H. Wilson, A. Burgener, J. Furrer. Jižní stěna.
1855 -  W. H. Paine, E. Paine, T. Andenmatten, P. Zurbriggen. Severní hřeben.
GPS: 46°7'40''N   8°0'43''E




1. Západní strana Weissmiesu s ledovcem Trift



2. Jižní stěna



3. Weissmies z Lagginhornu (S)



4. JV hřeben ze sedla Zwischenbergen



5. Tři dominanty masivu Weissmies ze západu



6. Skalnatá východní strana Weissmiesu se zbytky ledovce Rottal v horní části




Spřízněné štíty