Mönch   4.099 m

Mönch (něm. mnich) je prostředníčkem v populárním bernském trojlístku Eiger, Mönch a Jungfrau. Tato utěšená sestava je vidět už od Bernu a a nad údolím Interlakenu tvoří impozantní skalní hradbu (foto 1).

Celý masiv proslavila i horská železnice, vedoucí z údolí až na sedlo Jungfraujoch ve výšce 3454 m, více zde.

V centru pozornosti horolezců byla odjakživa spíše Jungfrau a Eiger. O Mönch se nikdo v podstatě nezajímal a prvovýstup proběhl jaksi mimochodem jako náhradní program. Skupina horolezců vedená vůdcem Christianem Almerem se pokusila o prvovýstup na Eiger, ale po nezdaru se obrátila k Mönchu. A úspěšně. Tehdy ovšem ještě neexistovala zubačka na Jungfraujoch a výstupy z údolí měly zcela jiné grády než dnes.

Mönch má vysoký růstový potenciál. Jeho výška bývá obvykle uváděna jako 4099 m, ale podle dnešních měření už je to údajně 4107 m. Důvodem je jak práce zemských desek, tak i rostoucí sněhová pokrývka na vrcholu. Kvůli oteplování prý totiž často nepadá prašan, ale mokrý a těžší sníh, který vítr nestačí průběžně odfoukávat.

Díky zmíněné železnici má Mönch pověst jedné z nejlehčích čtyřtisícovek. Zřejmě neprávem. Podle počtu úrazů je totiž druhý hned za Matterhornem. To je ovšem způsobené hlavně velkým počtem lidí, kteří se na vrchol vydávají. Ve statistice řekněme počtu úrazů na tisíc výstupů by určitě tak vysoko nebyl. Co se ale dá říct s jistotou, že na vrchol se dá dostat rychle. 2:30 hod. z nejbližší chaty se v Alpách často nevidí.

Z horolezeckého pohledu Mönch nabízí celou škálu různých druhů a obtížností výstupů. Normálka vede z chaty Mönchsjochhütte, pěkná a převážně skalní hřebenovka z JZ. Mohutnou, 1800 m vysokou severní stěnou vedou hodnotné výstupy, včetně 'nejpřímější' superdirettissimy za 6+.


Země: Švýcarsko Skupina: Bernské Alpy Masiv: Jungfrau
Prominence: 578 m Key col: Unners Monchsjoch (3523 m) Parent: Finsteraarhorn
Isolation: 3,6 km Parent: Jungfrau
Prvovýstupy:
15.8.1857 -  Christian Almer, Christian Kaufmann, Ulrich Kaufmann, Sigismund Porges. SV rameno východního hřebene. Sestup J rameno východního hřebene, dnešní Normálka.
13.7.1866 -  Edmund von Fellenberg, Christianem Michelem, Peterem Eggerem. Nollen route, SZ hřeben.
1938 -  Anderl Heckmair, Lukas Vörg, Heinrich Harrer, Fritz Kasparek. Severní stěna.
2001 -  Uli Steck, Stephan Siegrist. Severní stěna, superdirettissima.
GPS: 46°33'30''N   7°59'50''E
1. Klasický pohled na trojlístek Eiger, Mönch a Jungfrau2. Severní stěna3. Mönch od Jungfrau (J stěna), v popředí stanice Jungfraujoch, vzadu Eiger4. SV stěna od Berglihütte
Spřízněné štíty