Lhotse   8.516 m

Země: Nepál, Čína Prominence: 610 m Výstupy: 680
Výška: 8.516 m Isolation: 2,4 km Mrtví: 19
GPS: 27°57'44''N   86°56'2''E Parent: Mount Everest Fatality rate: 2.8% (2017)

Ačkoliv je Lhotse čtvrtou nejvyšší horou světa, dlouho ji nebral nikdo vážně. Leží totiž v těsné blízkosti Velkého bratra Everestu, který na sebe vždy strhával pozornost. Byly doby, kdy Lhotse bylo dokonce považováno pouze za jeho předvrchol. Má suverénně nejnižší Prominenci ze všech osmitisícovek, neboli je 'nejméně výrazným sousedem něčeho většího'. Ale i tak výrazným dostatečně.

Hora původně nesla na mapách označení E1, název jí dala až první Malloryho průzkumná výprava k Everestu v r. 1921. Je složený z tibetských slov lho (jižní) a ce (hora). Jméno se okamžitě ujalo, je krátké, výstižné a prakticky stejné ve všech jazycích.

Lhotse je čtyřvrcholová, ačkoliv pojmenované jsou pouze tři z nich:

Lhotse (8.516 m)
Lhotse Middle (dva vrcholky 8.414 m a zhruba 8.350 m)
Lhotse Shar (8.383 m)

Hřeben mezi vrcholy má asi kilometr a jeho traverz je jednou z nevyřešených osmitisícových hádanek.

Z horolezeckého pohledu je Lhotse zvláštní horou. Vedou na ni totiž pouze 3 cesty a to jedna by klidně mohla být považována pouze za variantu. Normálka západní stěnou je technicky poměrně jednoduchá, zatímco jižní stěna vysoká 3.500 m je nejstrmější na osmitisícovkách vůbec a má jediný přelez. Východní stěna dokonce ještě ani nezaznamenala jediný pokus a je zcela panenská. Západní stěna se zvedá ze sevřeného ledovcového údolíčka s podivným názvem Western Cwm [:kúm]. Za toto jméno je také zodpovědná Malloryho výprava, Cwm totiž ve welštině znamená údolí.

Prvními, kdo stanul na vrcholu, byli Švýcaři v r. 1956. Expedice pak zlezla i sousední Everest, byť se to podařilo jinému týmu. I tak to byl na tehdejší dobu unikátní počin. Dobývání jižní stěny je samostatnou kapitolou. Tento gigant vždy představoval pro horolezce magnet. Z 30 výprav se ji podařilo zdolat na hlavní vrchol pouze Rusům v r. 1990. Obětí nemá až tolik, 'pouze' 5, z nichž nejprominentnější je Jerzy Kukuczka, jeden z nejlepších horolezců všech dob.

Lhotse má společný BC i část Normálky s Everestem a to je její prokletí. Každý, kdo na ni chce vylézt, se tím pádem musí prodírat davy horolezců-nehorolezců mířících na nejvyšší vrchol světa. Pokud tedy chce lézt v optimálním jarním období a Normálkou.





1. Jižní stěna



2. Západní stěna se zvedá z údolí Western Cwm



3. Západní stěna



4. Lhotse ze severu od Everestu



5. Východní stěna



6. Trojlístek gigantů ze západu



7. Letecký pohled na dvojčata Lhotse a Everest, uprostřed jižní sedlo




Spřízněné štíty